PARTNER PORTALU
 • BGK

Piotr Guział o Rafale Trzaskowskim: będzie kontynuacją Hanny Gronkiewicz-Waltz

 • PAP/MIW    12 listopada 2017 - 12:36
Piotr Guział o Rafale Trzaskowskim: będzie kontynuacją Hanny Gronkiewicz-Waltz
Radny Warszawy Piotr Guział. (fot. facebook)

Rafał Trzaskowski będzie kontynuacją Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział radny Warszawy Piotr Guział, oceniając kandydata PO na prezydenta stolicy.
- Grał już krakusa, uczył się gwary krakowskiej, pobierał lekcje, grał warszawiaka, grał Europejczyka, teraz chce grać samorządowca - dodał.
• - Wszystko wskazuje na to, że start Rafała Trzaskowskiego to jest kolejna aktorska rola, kolejne aktorskie wcielenie dla tego polityka - tak o kandydaturze Rafała Trzaskowskiego na prezydenta stolicy powiedział radny Warszawy Piotr Guział.

• Zaznaczył, że Rafałowi Trzaskowskiemu brakuje doświadczenia w działalności samorządowej, tak samo jak brakowało go Hannie Gronkiewicz-Waltz w momencie obejmowania stanowiska.

• W jego ocenie "Hanna Gronkiewicz-Waltz straciła gigantyczną szansę, żeby przez 11 lat doprowadzić do sytuacji, w której Warszawa będzie liderem środkowoeuropejskim, jeżeli chodzi o rozwój miasta, jeżeli chodzi o wszelkie nowości, jakie są dostępne na świecie". W jego ocenie stolica pod rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz nie stała się prekursorem żadnych rozwiązań.

- Rafał Trzaskowski będzie kontynuacją Hanny Gronkiewicz-Waltz, będzie tak naprawdę Hanną Gronkiewicz-Waltz, tylko że z twarzą mężczyzny - stwierdził radny. W jego ocenie pani prezydent namaściła Trzaskowskiego, udzielając mu poparcia kilka miesięcy temu.

Jednocześnie tłumaczył, że "Warszawa zarządzana przez ponad dekadę przez Hannę Gronkiewicz-Waltz została skrajnie upartyjniona przez działaczy Platformy Obywatelskiej".

Guział stwierdził także, że Rafał Trzaskowski jako szef sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, a później jako minister administracji i cyfryzacji miał ogromną szansę, "żeby zrobić coś dla Warszawy".

Czytaj : Sondaż. Czy Rafał Trzaskowski ma szansę na prezydenturę?

- Po pierwsze, jako stronnik Donalda Tuska, mógł go zmotywować do tego, żeby wcielił w życie swoje słowa z 2013 r., czyli doprowadził do reformy "janosikowego" - powiedział Guział.

Tzw. janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz tych biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie.

- Warszawa płaci kilkaset milionów rocznie, nawet 800 mln rocznie "janosikowego" - mówił Guział. Dodał także, że "Donald Tusk obiecywał, że coś z tym zrobi, a Rafał Trzaskowski w tej sprawie, jako minister administracji, nie zrobił nic".

Czytaj : Rafał Trzaskowski o reprywatyzacji, Nowoczesnej i Hannie Gronkiewicz - Waltz

Drugą kwestią, którą w ocenie Guziała Trzaskowski mógł się zająć jest sprawa reprywatyzacji. Jak tłumaczył, można by stwierdzić, że to nie leżało w jego kompetencjach jako ministra, ale jednocześnie - jak mówił - teraz zajmuje się sprawą Patryk Jaki w randze wiceministra - potencjalny rywal Trzaskowskiego do fotela prezydenckiego.

- Komisja weryfikacyjna, zapowiadana jeszcze w tym roku tzw. duża ustawa reprywatyzacyjna to niewątpliwie są kamienie milowe w załatwieniu tej fundamentalnej kwestii, czyli dzikiej reprywatyzacji - powiedział Guział. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • gość, 2017-11-13 23:12:30

  Guział.... mały człowiek z kompleksami i przerośniętym ego co to miał problemy żeby wyższe wykształcenie zdobyć, a karierę robił na plecach postkomunistów. Taki warszawski ura bura. Trzaskowskiemu kulturą, obyciem i intelektem nie dorasta do pięt.
 • jeszcze jeden nawiedzony , 2017-11-13 12:36:55

  kto jest ? nie pisać o nim bo szkoda czasu na czytanie
 • Julek, 2017-11-13 11:00:23

  Do ASD: Otóż to. Wyrocznia się znalazła.