PARTNER PORTALU
 • BGK

Piotr Zgorzelski: Jak dwie kadencje to dla wszystkich

 • GP    2 marca 2017 - 09:16
Piotr Zgorzelski: Jak dwie kadencje to dla wszystkich
poseł Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe (fot.:youtube.com)

• Zdaniem Ludowców PiS niszczy polski samorząd kolejnymi propozycjami zmian w prawie.

• Propozycja dwukadencyjności nie podoba się posłowie stronnictwa Piotrowi Zgorzelskiemu, który ocenia, że jeśli chce się ograniczyć kadencje to trzeba to zrobić także w parlamencie.

• Wobec niskiego wyniku PSL w sondażu CBOS, poseł zasugerował że sondażownia ma motywy polityczne, by obniżać poparcie formacji ludowej.
W Polskim Radiu, w Programie Trzecim poseł PSL Piotr Zgorzelski odnosił się do tematów samorządowych, w tym do dwukadencyjności i poparcia sondażowego PSL. Nie obyło się bez ostrej oceny działań rządu wobec podmiotów samorządowych.

- Prawo i  Sprawiedliwość dewastuje coś, co było wielkim polskim osiągnięciem, dewastuje polski samorząd - stwierdził Zgorzelski. Polityk przypomniał, że tylko dwa kraje w Europie mają ograniczenie kadencyjności na poziomie samorządów, są to Włochy i Portugalia. Po czym stwierdził, że jeśli mają obowiązywać dwie kadencje to powinny dotyczyć wszystkich reprezentacyjnych stanowisk we władzach. - Jeśli wszyscy to wszyscy, posłowie też.

Więcej o dwuchkadencjach przeczytasz tutaj.

Sondaż CBOS motywowany politycznie

Dwa zdania w rozmowie padły też o sondażu CBOS, w którym Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wypadło gorzej niż w innych zestawieniach. W sondażu z 9 lutego formacja posła osiągnęła niskie poparcie 3 proc., które nie przełożyłoby się na mandaty w Sejmie.

- PSL wyszło z zaklętego kręgu 3, czy też 4 proc. poparcia - przeczył wynikom CBOS poseł. - W tej chwili to oscylujemy w granicach 7, może 8 proc. - podzielił się subiektywną oceną Zgorzelski. Co bardziej istotne, poseł uznał CBOS za mało wiarygodne źródło.

W innych badaniach np. IBRiS PSL w lutym rzeczywiście odnosiło wyższe wyniki - odpowiednio w pierwszej połowie miesiąca  5,7 proc., i w drugiej 6 proc.

- Nie chcę się znęcać nad CBOS, ale gdyby dali PSL więcej niż 4 proc. to chyba byłyby zwolnienia w zarządzie - zaśmiał się poseł sugerując, że w CBOS wyniki sondaży są podyktowane zależnością ośrodka od władzy centralnej.

CBOS jest podmiotem umocowanym w ustawie i od 1982 roku bada polskie nastroje społeczne. Od 1997 roku jest formalnie niezależną fundacją działającą dla dobra ogólnego. Kontroluje CBOS rada w skład której wchodzą specjaliści z siedmiu instytucji akademickich oraz przedstawiciele Sejmu, Senatu, prezydenta RP i premiera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-02 16:59:14

  Tak jest. Potrzebujemy dwóch kadencji dla radnych, prezydentów, burmistrzów, wójtów, marszałków i posłów, z wliczeniem już odsiedzianych funkcji społecznych. Jak ktoś jest mocny, to pracę znajdzie, a ludzi niezastąpionych nie ma.
 • REALISTA, 2017-03-02 16:33:26

  To co Waldemara Pawlaka już dłużej z PSL nie będzie.?Ogromna szkoda. Przecież tak się zasiedział już od ubiegłego wieku. Kto w tej sytuacji wynegocjuje nowe warunki dostaw ropy i gazu?