PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Zgorzelski: Jak dwie kadencje to dla wszystkich

  • GP    2 marca 2017 - 09:16
Piotr Zgorzelski: Jak dwie kadencje to dla wszystkich
poseł Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe (fot.:youtube.com)

• Zdaniem Ludowców PiS niszczy polski samorząd kolejnymi propozycjami zmian w prawie.

• Propozycja dwukadencyjności nie podoba się posłowie stronnictwa Piotrowi Zgorzelskiemu, który ocenia, że jeśli chce się ograniczyć kadencje to trzeba to zrobić także w parlamencie.

• Wobec niskiego wyniku PSL w sondażu CBOS, poseł zasugerował że sondażownia ma motywy polityczne, by obniżać poparcie formacji ludowej.
W Polskim Radiu, w Programie Trzecim poseł PSL Piotr Zgorzelski odnosił się do tematów samorządowych, w tym do dwukadencyjności i poparcia sondażowego PSL. Nie obyło się bez ostrej oceny działań rządu wobec podmiotów samorządowych.

- Prawo i  Sprawiedliwość dewastuje coś, co było wielkim polskim osiągnięciem, dewastuje polski samorząd - stwierdził Zgorzelski. Polityk przypomniał, że tylko dwa kraje w Europie mają ograniczenie kadencyjności na poziomie samorządów, są to Włochy i Portugalia. Po czym stwierdził, że jeśli mają obowiązywać dwie kadencje to powinny dotyczyć wszystkich reprezentacyjnych stanowisk we władzach. - Jeśli wszyscy to wszyscy, posłowie też.

Więcej o dwuchkadencjach przeczytasz tutaj.

Sondaż CBOS motywowany politycznie

Dwa zdania w rozmowie padły też o sondażu CBOS, w którym Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wypadło gorzej niż w innych zestawieniach. W sondażu z 9 lutego formacja posła osiągnęła niskie poparcie 3 proc., które nie przełożyłoby się na mandaty w Sejmie.

- PSL wyszło z zaklętego kręgu 3, czy też 4 proc. poparcia - przeczył wynikom CBOS poseł. - W tej chwili to oscylujemy w granicach 7, może 8 proc. - podzielił się subiektywną oceną Zgorzelski. Co bardziej istotne, poseł uznał CBOS za mało wiarygodne źródło.

W innych badaniach np. IBRiS PSL w lutym rzeczywiście odnosiło wyższe wyniki - odpowiednio w pierwszej połowie miesiąca  5,7 proc., i w drugiej 6 proc.

- Nie chcę się znęcać nad CBOS, ale gdyby dali PSL więcej niż 4 proc. to chyba byłyby zwolnienia w zarządzie - zaśmiał się poseł sugerując, że w CBOS wyniki sondaży są podyktowane zależnością ośrodka od władzy centralnej.

CBOS jest podmiotem umocowanym w ustawie i od 1982 roku bada polskie nastroje społeczne. Od 1997 roku jest formalnie niezależną fundacją działającą dla dobra ogólnego. Kontroluje CBOS rada w skład której wchodzą specjaliści z siedmiu instytucji akademickich oraz przedstawiciele Sejmu, Senatu, prezydenta RP i premiera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-02 16:59:14

    Tak jest. Potrzebujemy dwóch kadencji dla radnych, prezydentów, burmistrzów, wójtów, marszałków i posłów, z wliczeniem już odsiedzianych funkcji społecznych. Jak ktoś jest mocny, to pracę znajdzie, a ludzi niezastąpionych nie ma.
  • REALISTA, 2017-03-02 16:33:26

    To co Waldemara Pawlaka już dłużej z PSL nie będzie.?Ogromna szkoda. Przecież tak się zasiedział już od ubiegłego wieku. Kto w tej sytuacji wynegocjuje nowe warunki dostaw ropy i gazu?