PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotrków Trybunalski: Pomoc repatriantom - państwo wyremontuje mieszkania, miasto opłaci rachunki

  • aw    9 maja 2017 - 16:16
Piotrków Trybunalski: Pomoc repatriantom - państwo wyremontuje mieszkania, miasto opłaci rachunki
W Piotrkowie Trybunalskim na repatriantów czeka siedem mieszkań (fot.piotrkow.pl)

Do Piotrkowa Trybunalskiego przyjechała pierwsza, z siedmiu, rodzin repatriantów, które zamieszkają w tym mieście.
Rodziny, które trafią do Piotrkowa Trybunalskiego obecnie mieszkają w Uzbekistanie i Kazachstanie. Jako pierwsza do Polski przyjechała mieszkanka Taszkientu (Uzbekistan), do której niebawem dołączy również mąż. Kobieta jest emerytowaną dziennikarką posługującą się językiem polskim. Oficjalne powitanie przez prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka odbędzie się w środę (10 maja).

W Piotrkowie Trybunalskim na repatriantów czeka siedem mieszkań. Są one zlokalizowane są w okolicach Starego Miasta oraz Podzamcza. Miasto przekazało lokale, które – ze środków budżetu państwa – zostały odremontowane i w pełni wyposażone.

Przyjazd kolejnych czterech rodzin przewidziany jest w wakacje, a dwie pozostałe nie zdecydowały jeszcze o terminie zamieszkania w Piotrkowie Trybunalskim. Wśród repatriantów większość to rodziny z dziećmi.

- Przez okres pierwszego roku osoby, które do nas przyjadą będą miały wypłacane specjalne zasiłki z budżetu państwa. Jako samorząd będziemy z kolei pomagali w zaadaptowaniu się w nowym miejscu m.in. poprzez opłacanie przez pierwszy rok pobytu rachunków za media - informuje Jarosław Bąkowicz z biura prasowego UM w Piotrkowie.

Przypomnijmy, od 1 maja obowiązuje nowelizacja ustawy o repatriacji. Wprowadza ona nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów oraz ułatwia powrót i osiedlania się w Polsce osobom polskiego pochodzenia. Chodzi o osoby zesłane lub deportowane przez władze ZSRR do: Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu lub azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej, a także potomków tych osób. Gminie, która zapewni lokal mieszkalny repatriantowi, zostanie udzielona jednorazowa dotacja z budżetu państwa do 25 tys. zł na repatrianta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • obs1248, 2017-05-10 10:16:47

    No a czy ktoś pamięta o własnych=rodzimych obywatelach?