PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS, a priorytety dla Bydgoszczy

  • JL    9 marca 2016 - 10:08
PiS, a priorytety dla Bydgoszczy
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski chce, by parlamentarzyści PiS wsparli program rozwoju miast. Fot. Bydgoszcz.pl

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przedstawił 8 marca priorytety dla miasta, odnosząc się do niedzielnej konferencji prasowej polityków Prawa i Sprawiedliwości.
Prezydent Rafał Bruski zaznaczył, ze niedawno minęło 100 dni rządu i nie chciał uczestniczyć w dyskusji na ten temat, ale został niejako wywołany do niej.

–Dokładnie miesiąc temu zaprosiłem parlamentarzystów do ratusza, aby przekazać im listę spraw głównych, które zależą od rządu i parlamentu, a są ważne dla naszego miasta. Wsłuchując się w te słowa, które padły w niedzielę, chcę zaapelować do polityków PiS-u, aby nie rozliczali, co zostało zrobione, a czego nie zrobiono, ale żeby mówili o tym, co zrobili i co zamierzają zrobić dla naszego miasta i jego mieszkańców – uważa prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Jednym z miejskich priorytetów jest – zdaniem Rafała Bruskiego – utworzenie metropolii Bydgoszcz.

– W części gmin, które zaprosiliśmy do metropolii, bezrobocie sięga 17-18 proc. Tymczasem w Bydgoszczy na koniec 2015 r. wynosiło 5,4 proc. Problem dużej liczby bezrobotnych w gminach dałoby się rozwiązać w ramach metropolii w prosty sposób, a mianowicie usprawniając komunikację. Co istotne, z mocy ustawy jest to wpisane w zadania metropolii, a więc nie ma obaw, że tych działań metropolia nie podejmie – wyjaśnia prezydent Bruski.

Tymczasem europoseł Kosma Złotowski mówi, że jest przeciwny metropolii Bydgoszcz. Zdaniem prezydenta Bruskiego ustawa metropolitalna jest bardzo korzystna dla miasta, pozwala na szybszy rozwój i budowanie silnej tożsamości, także wizerunkowej.

– Dlatego takie słowa padające z ust eurodeputowanego są bardzo niepokojące i nie służą miastu – uważa prezydent Bydgoszcze Rafał Bruski.

Wśród innych kluczowych dla Bydgoszczy spraw, które czekają na decyzje rządu, są m.in. budowa trasy S10 czy utworzenie kilku nowych instytucji w mieście. Ponadto do parlamentu trafił już obywatelski projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

– Projekt poparło 160 tysięcy osób. To jest olbrzymi mandat społeczny do tego, aby działać na rzecz utworzenia Uniwersytetu Medycznego – podkreśla prezydent Rafał Bruski.

Podsumowując zaprezentowane priorytety i odnosząc się do słów, jakie padają z ust lokalnych polityków PiS, prezydent Bydgoszczy zauważył brak jakichkolwiek deklaracji z ich strony.

– Nie usłyszałem do tej pory, co parlamentarzyści partii rządzącej zrobili i co chcą zrobić dla miasta i mieszkańców. Dlatego pozwalam sobie zadać im publicznie konkretne pytania. Odpowiedź na nie da nam jasny obraz, na co, jako bydgoszczanie, możemy liczyć – dodaje Rafał Bruski.

Pytania prezydenta Bydgoszczy do polityków Prawa i Sprawiedliwości:

• Czy przedstawiciele PiS są za powstaniem Metropolii Bydgoszcz?

• Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na S10?

• Jakie nowe instytucje administracji rządowej i sądowniczej zostaną powołane w Bydgoszczy?

• Jakimi konkretnymi działaniami przedstawiciele PiS zamierzają wspierać powołanie Uniwersytetu Medycznego?

• Jakie cele stawiają sobie przedstawiciele partii rządzącej w sprawach dotyczących Bydgoszczy?

Priorytety Bydgoszczy w multimediach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.