PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS chce przyspieszenia budowy Via Baltica i obwodnicy Łomży

  • PAP/AS    27 lutego 2016 - 14:31
PiS chce przyspieszenia budowy Via Baltica i obwodnicy Łomży
Posiedzenie klubu PiS w Łomży poprzedziły spotkania członków rządu premier Beaty Szydło (fot. Twitter)

Stanowisko w sprawie przyspieszenia budowy drogi ekspresowej Via Baltica, w tym łomżyńskiej obwodnicy, przyjął klub parlamentarny PiS w czasie sobotniego posiedzenia w Łomży (Podlaskie). Wsparł też kandydatkę partii w wyborach uzupełniających do Senatu.
Wybory odbędą się 6 marca w okręgu wyborczym nr 59. Sześcioro kandydatów walczy tam o mandat po senatorze PiS Bohdanie Paszkowskim, który objął stanowisko wojewody podlaskiego. Okręg obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki.

"Musi być lepsza infrastruktura w naszym regionie. Potrzebujemy inwestycji, potrzebujemy Via Baltica, bo firmy nie będą chciały inwestycji w regionie, do którego nie mogą dojechać" - powiedziała kandydatka PiS w tych wyborach Anna Maria Anders.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit mówił na briefingu po posiedzeniu klubu parlamentarnego, że "spójność komunikacyjna Polski to jest jedno z głównych zadań rządu Prawa i Sprawiedliwości". "Przez wiele lat zaniedbany obszar Polski wschodniej, a szczególnie Polski północno-wschodniej wymaga odważnych, ważnych decyzji" - dodał Szmit.

W przyjętym stanowisku podkreślono, że droga S61 Via Baltica to – „sprawa priorytetowa” dla mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej zarówno w kwestiach infrastruktury, jak również rozwoju gospodarczego regionu. Zapisano tam, że Via Baltica, której elementem ma być również obwodnica Łomży, są ważne dla rozwoju połączeń komunikacyjnych w regionie oraz bezpieczeństwa w komunikacji.

Klub PiS zaznaczył w dokumencie, że rozwój infrastruktury komunikacyjnej w północno-wschodniej Polsce jest „kluczowy” dla przyszłości tego regionu, dlatego chce „przyspieszyć budowę rozpoczętych inwestycji drogowych i kolejowych”, ale też zrealizować te, które – jak to określono – „pozostają jeszcze w sferze projektów i uzgodnień”.

Klub PiS uważa, że inwestycje projektowane w programie budowy dróg krajowych na lata 2014-2023, który był przyjęty przez poprzedni rząd we wrześniu 2015 r., w tym droga ekspresowa od Warszawy przez Łomżę, Ełk i Suwałki w kierunku państw nadbałtyckich, „nie zostały zabezpieczone od strony finansowej”. „Były to tylko przedwyborcze obietnice” – czytamy w stanowisku.

Posiedzenie klubu PiS w Łomży poprzedziły spotkania członków rządu premier Beaty Szydło i parlamentarzystów PiS z mieszkańcami m.in. Łomży i Śniadowa. Prezes PiS w Podlaskiem, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówił dziennikarzom, że takich spotkań było kilkanaście, do tego akcja informacyjna o kandydatce.

Dodał, że celem spotkania klubu - oprócz udzielenia poparcia Annie Marii Anders - była też "dalsza debata" nad programem gospodarczym, który niedawno przedstawił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. "Jego realizacja wymaga tego, aby aktywnie uczestniczył w tym klub parlamentarny, środowiska samorządowe. I dlatego o tym mówimy" - dodał Jurgiel.

Dwa tygodnie temu klub parlamentarny PiS obradował w Wigrach k. Suwałk. Przyjął wówczas trzy uchwały (dotyczące m.in. infrastruktury drogowej i kolejowej w regionie oraz bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski) i również udzielił poparcia kandydatce na senatora.

Odnosząc się w Łomży do kwestii tych wyborów uzupełniających, podlaski poseł i wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński powiedział dziennikarzom, że to "bardzo ważne wydarzenie w komunikowaniu się i podtrzymywaniu poparcia". "Ono musi być trwałe i stale odnawiane dla działań rządu i naszego programu, który zyskał poparcie Polaków w wyborach (...) Te wybory (uzupełniające do Senatu) będą jakąś miarą tego, jak Polacy na naszym terenie, ziemi łomżyńsko-suwalskiej, oceniają te nasze działania" - dodał Zieliński.

O mandat ubiegają się: Anna Maria Anders (kandydatka PiS), Mieczysław Bagiński (PSL), Szczepan Barszczewski (Partia KORWiN), Andrzej Chmielewski (Samoobrona), Sławomir Gromadzki - zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców "Szary Obywatel" oraz Jerzy Ząbkiewicz, startujący z własnego komitetu wyborczego "Praca i Przyszłość - Jerzy Ząbkiewicz Senatorem Twojego Regionu".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • 83394860, 2016-03-02 22:44:10

    LUDZIE NIE DAJTA SIE NABIERAC NA TE OBIECKI Z POD KIECKI TEJ DAMULKI - ONA TAK I TAK ZA M-C NIE BEDZIE PAMIETAŁA GDZIE JA WYBRALI....... MACIE OKAZJA DAC PSTYKA JAROSŁAWOWI I PZYPUSROWAC MU NOSEK
  • haha, 2016-03-01 07:04:09

    wyjdą włosy....