PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS dementuje: Dwukadencyjność działająca wstecz fake newsem

  • PAP/JS    23 listopada 2017 - 17:47
PiS dementuje: Dwukadencyjność działająca wstecz fake newsem
Łukasz Schreiber bronił także pomysłu rozszerzenia możliwości kandydowania na osoby niepochodzące z jednostek terytorialnych, w których startują (fot. mat. pras)

Jest absolutną nieprawdą i fake newsem ze strony opozycji jakoby zmiana dotycząca dwukadencyjności w samorządach miała dotyczyć kadencji już odbytych - mówił Łukasz Schreiber prezentując w czwartek (23 listopada) w Sejmie projekt PiS zmian m.in. w Kodeksie wyborczym.
Schreiber podkreślił, że PiS, które proponowało dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast od dawna, ma liczne argumenty za tą zmianą. "Jest absolutną nieprawdą i fake newsem ze strony opozycji jakoby ta zmiana, w ten sposób przygotowana, by kadencję liczyć od 2018 r., była zaplanowana, aby to cofnąć w czasie, zaliczyć kadencje, które już zostały odbyte" - powiedział. W jego ocenie przypisywanie takiego zamiaru projektodawcom jest "próbą manipulacji".

Według niego "tworzenie fake newsów" dotyczy także proponowanego zniesienia organizacji wyborów przez wójtów. Przedstawiciel wnioskodawców przekonywał, że w skali kraju znany jest szereg procesów, w których wójtowie jako osoby najbardziej zainteresowane przebiegiem wyborów, czy też sekretarze gmin, byli skazywani za fałszowanie wyborów.

Schreiber bronił także pomysłu rozszerzenia możliwości kandydowania na osoby niepochodzące z jednostek terytorialnych, w których startują. "Wszyscy państwo wiecie na tej sali, że bardzo często, zwłaszcza osoby z dużych miast wyprowadzają się kawałek dalej, do ościennych gmin. Czasem są to osoby, które są wieloletnimi radnymi albo zaangażowane w życie miasta. Czy mamy wobec tego powielać sytuację, która ma miejsce dzisiaj, że są fikcyjnie zameldowani u babci, cioci i udają, że - chociaż mieszkają z rodziną - z żoną się tylko widują?" - mówił poseł PiS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.