PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS ogłasza konkurs na projekty pomników smoleńskich i wskazuje ich lokalizacje

  • PAP/JS    12 kwietnia 2017 - 14:24
PiS ogłasza konkurs na projekty pomników smoleńskich i wskazuje ich lokalizacje
Jarosław Kaczyński, prezes PiS. (fot.:Youtube)

Rozpoczyna się konkurs, który wyłoni autorów projektów pomników smoleńskich. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w październiku.
• Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

• Pomnik, który będzie oddawał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej powinien być nie tylko okazały, ale bardzo okazały - ocenił szef PiS.

• Poseł Jacek Sasin zaznaczył, że pierwszy etap konkursu zostanie rozstrzygnięty 2 lipca.

"Dziś mamy taki moment, w którym można już powiedzieć, że pewne decyzje zapadły. Rozpoczyna się konkurs, który ma wyłonić autora, czy autorów pomników, ma wyłonić najlepsze projekty, a później będzie już tylko kwestia realizacji" - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji Społecznego Komitetu Budowy Pomników: śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

Jak dodał, "mamy dzisiaj taki czas, w którym sprawa pomników, sprawa, która staje właściwie od siedmiu lat, wydaje się zbliżać ku pozytywnemu finałowi". Przypomniał, że postulat wybudowania pomnika został sformułowany jeszcze w 2010 roku. Kaczyńskiego zaznaczył, że wobec budowy pomników, był opór tych wszystkich, którzy chcieli, żeby sprawa tragedii smoleńskiej została zapomniana.

"Chciano by te tragiczne wydarzenia zostały jak najbardziej ograniczone, jeśli chodzi o ich oddziaływanie na świadomość społeczną, na pamięć społeczną" - zaznaczył. Podkreślił, że to się nie udało dzięki wysiłkowi bardzo, bardzo wielu ludzi.

Kaczyński poinformował, że środki na budowę pomników są zbierane. Przekonywał, że na "pewno ich wystarczy", by "postawić dwa okazałe pomniki". "Przy czym ten pomnik, który będzie oddawał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej powinien być nie tylko okazały, ale bardzo okazały" - ocenił szef PiS. Wyjaśnił, że niezależnie od tego, iż konkurs będzie adresowany do konkretnej grupy artystów, będzie on otwarty, będą mogli zgłaszać się do niego też inni.

"Wchodzimy w tę fazę, która powinna przynieść już za rok moment, w którym te pomniki zostaną odsłonięte" - podkreślił Kaczyński. Jak przekonywał, pomniki powinny powstać, bo "to była największa tragedia po 1945 roku i tragedia rzadko spotykana w dziejach innych narodów".

"Jeżeli chodzi o Lecha Kaczyńskiego, można powiedzieć tak: był prezydentem RP był prezydentem Warszawy, był ministrem sprawiedliwości, był szefem Najwyższej Izby Kontroli, był pierwszym zastępcom przewodniczącego Solidarności, był działaczem wolnych związków zawodowych, był działaczem Solidarności na różnych szczeblach" - uzasadniał Kaczyński.

Poseł PiS Jacek Sasin poinformował, że konkurs zostaje rozpisany na koncepcje i projekt dwóch pomników. "Po pierwsze pomnika pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ten pomnik ma stanąć, takie miejsce wskazaliśmy w regulaminie konkursu, w Warszawie na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, który dzisiaj jest parkingiem pomiędzy Dowództwem Garnizonu Warszawskiego a Hotelem Europejskim" - powiedział Sasin.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.