PARTNER PORTALU
 • BGK

PiS: w walce ze smogiem liczymy na inicjatywę samorządu

 • Dariusz Ciepiela    5 marca 2018 - 12:21
PiS: w walce ze smogiem liczymy na inicjatywę samorządu
Bez norm określających jakość sprzedawanego węgla walka ze smogiem jest nieskuteczna (Fot. Shutterstock)

Wprowadzenie norm jakościowych dla węgla jest bardzo potrzebne i korzystne dla mieszkańców narzekających na smog. Trzeba przy tym pamiętać o tych, których nie stać na instalację nowoczesnych pieców i zakup lepszej jakości paliwa. Dlatego będziemy szukali rozwiązań pozwalających na wykorzystanie instrumentów wsparcia finansowego, w tym programów operacyjnych, środków WFOŚiGW, będziemy też liczyli na inicjatywę jednostek samorządu terytorialnego - mówi PortalSamorzadowy.PL Adam Gawęda, senator PiS.
 • Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dwóch dokumentów mających doprowadzić do poprawy jakości powietrza. Pierwszy z nich to nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, a drugi to rozporządzenie dotyczące jakości paliw.
 • Obydwa te dokumenty będą porządkowały rynek sprzedaży węgla dla odbiorców detalicznych i będą dotyczyły zarówno sprzedawców, jak i nabywców węgla.
 • - Będziemy szukali najlepszych rozwiązań, tak aby na rynek trafiały paliwa kwalifikowane i czyste ekologicznie. Stosując takie paliwa, będziemy ograniczać niską emisję i zanieczyszczenie powietrza – mówi PortalSamorzadowy.pl Adam Gawęda, senator PiS.Jak podkreśla Adam Gawęda, sprzedawany węgiel musi spełniać pewne parametry jakościowe.

- Wejście w życie ustawy i rozporządzenia w sposób znaczący ochroni także nasz rynek przed importem złych nośników energii, węgla o niskiej jakości, o często sfałszowanych parametrach – zapowiada Adam Gawęda.

Jego zdaniem, wprowadzenie norm jakościowych jest bardzo potrzebne i bardzo korzystne dla mieszkańców narzekających na smog, który pochodzi ze złej jakości paliwa i złej jakości urządzeń grzewczych.

Pojawia się problem mieszkańców, których nie stać na instalację nowoczesnych, droższych pieców i lepszej jakości paliwa.

- Będziemy szukali rozwiązań pozwalających na wykorzystanie instrumentów wsparcia finansowego, w tym programów operacyjnych, środków WFOŚiGW, będziemy też liczyli na inicjatywę jednostek samorządu terytorialnego. To wszystko ma pozwolić na płynne i systemowe zmiany w sposobie ogrzewania indywidualnych mieszkań – zapowiada Adam Gawęda.

W styczniu br. rząd przyjął Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Jego głównym celem  jest tworzenie warunków sprzyjających budowie rentownego, efektywnego i nowoczesnego sektora górnictwa węgla kamiennego.

- To bardzo potrzebny i od dawna oczekiwany dokument. Jego głównym celem jest doprowadzenie do naprawy sytuacji w górnictwie i dostosowanie tego sektora do potrzeb energetyki zawodowej, ciepłownictwa i odbiorców indywidualnych. W programie wskazano konkretne instrumenty, które mają pomóc w realizacji celu strategicznego, czyli unowocześnieniu i poprawie efektywności górnictwa – dodaje Adam Gawęda.

W programie podkreślono również, że inwestycje w górnictwie powinny być skierowanie do tych obszarów i kopalń, gdzie można uzyskać najlepsze efekty.

W programie wskazano także na konieczność lepszego wykorzystania metanu górniczego i poprawę gospodarki odpadami pogórniczymi.

- Wielką zaletą programu jest też to, że minister energii powoła zespół koordynujący, który będzie monitorował przebieg realizacji zadań wynikających z programu, dokonywał oceny i przedstawiał raport ministrowi z wykonania zadań. Ten program jest realnym programem, który pozwoli uporządkować branżę górniczą – zapewnia Adam Gawęda.

Z programu wynika, że zapotrzebowanie górnictwa na dotację budżetową w latach 2016-2018 wyniesie prawie 4 mld zł. Mamy więc kolejne dosypywanie pieniędzy do górnictwa?

- To nie jest dosypywanie do górnictwa! Musimy wziąć pod uwagę, że wszystkie aktywa skierowane na nowoczesne rozwiązania technologiczne w górnictwie będą pochodziły ze spółek surowcowo-energetycznych. Natomiast te środki, które Ministerstwo Energii przeznacza na dokapitalizowanie, pozwolą na to, żeby uporządkować otoczenie górnictwa, czyli wszystkie pozostałości, jak nieuporządkowane tereny pogórnicze i odpady poprodukcyjne, które również stwarzają zagrożenie. To będą środki potrzebne na zrestrukturyzowanie pasywnych części, które do tej pory były bardzo dużym obciążeniem dla spółek węglowych, a które są wyłączone z bezpośredniej produkcji. Uporządkowanie problemu terenów pogórniczych będzie stanowiło impuls rozwojowy dla poszczególnych miast, gmin i powiatów woj. śląskiego. To jest bardzo ważne, ponieważ nieuporządkowanych terenów jest na Śląsku bardzo dużo – podsumowuje Adam Gawęda.

Niedawno premier Mateusz Morawiecki ogłosił rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu, który ma być sposobem na ograniczenie smogu. Program pomija jednak największe miasta w Polsce, zabrakło m.in. Krakowa, Rybnika czy Sosnowca. Czytaj więcej: Rządowy program #PolskaBezSmogu pomija duże miasta. Będą skarżyć się do premiera

Brak regulacji dot. jakości sprzedawanych paliw stałych utrudnia skuteczną walkę ze smogiem. - Obecnie w składach opału można kupić praktycznie wszystko, co ma kolor czarny i nazywa się węgiel. Nikt z nas nie wie, co naprawdę w tym opale jest, jakie są substancje, jaka jest zawartość siarki i zawartość popiołu - mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego. Czytaj więcej: Walka ze smogiem potrzebuje przyspieszenia i koordynacji Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • ekologiczne kotły, 2018-03-11 00:51:44

  Kto do tej pory do ogrzewania domu używał: węgla, koksu czy ekogroszku szuka obecnie tańszych i bardziej ekologicznych paliw. Pellet jest teraz opłacalny i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, a przy tym nie wymaga od użytkownika stałego nadzoru nad kotłem. Więc jak wymienić swój stary piec na nowy ...i ekologiczny, to tylko na pellet: youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY Dla zainteresowanych – obsługa takiego kotła: youtube.com/watch?v=OPO3t_QRVWI  rozwiń
 • sekretarz, 2018-03-06 07:40:59

  Nie zawsze jest tak, że zatruwa otoczenie ten kogo nie stać na wymiane pieca, często jet odwrotnie. Tu potrzeba oprzestawić myslenie społeczne i stworzyć mechanizmy ustawowe. Np obowiazek podlączenia do ciepłowni miejskiej jeżeli taka funkcjonuje;mozliwość dopłat do ogrzewania dla gospodarstw o nisk...ich dochodach. Samorząduy musza miec mechanizmy wspierające walke ze smogiem.  rozwiń