PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS we Wrocławiu, premier też

  • PAP    27 sierpnia 2011 - 12:00
PiS we Wrocławiu, premier też

Za kilka dni obwodnica Wrocławia i jednej z najwyższych mostów w Europie zostaną oddane do dyspozycji użytkowników polskich dróg - powiedział premier podczas wizyty we Wrocławiu. Podkreślił, że w ciągu 4 lat na Dolnym Śląsku na inwestycje przekazano 9 mld zł.
"Za kilka dni obwodnica Wrocławia i jednej z najwyższych i najpiękniejszych mostów wantowych tego typu w Europie ruszą i będą do dyspozycji przez polskich użytkowników dróg i mostów" - powiedział Tusk podczas konferencji prasowej. Dodał, że samochody mogą ruszyć w najbliższą środę. Premier zapewnił, że ani przejazd obwodnicą, ani przejazd przez most nie będą płatne.

Premier, wraz z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną i ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim, uczestniczył w sobotę w dniu otwartym Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, obejrzał też największy most w Polsce, który powstał na tej trasie. Pylon przeprawy ma 122 metrów wysokości, a jej dwie, niezależne, wielopasmowe jezdnie zostały podwieszone na 160 wantach, o łącznej długości lin ok. 25 kilometrów.

"Polska naprawdę buduje się w sposób - w niektórych miejscach - zapierający dech w piersiach" - powiedział szef rządu podczas spotkania z dziennikarzami. Dodał, że takim przykładem jest Wrocław. "Ten most i ta obwodnica to także symbol inwestycji na wielką, nieznaną w historii skalę, jeśli chodzi o Wrocław i Dolny Śląsk" - podkreślił. Zaznaczył, że w ciągu czterech lat na inwestycje we Wrocławiu przekazano 5 mld zł, a na Dolnym Śląsku 9 mld zł.

W sobotę wrocławski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował dzień otwarty Autostradowej Obwodnicy Wrocławia dla mieszkańców Wrocławia. Mogą oni m.in. wziąć udział w spotkaniu z projektantem największego mostu w Polsce prof. Janem Biliszczukiem oraz obejrzeć przejazd peletonu kolarskiego przez przeprawę.

Po wizycie na AOW szef rządu w towarzystwie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza (oceń prezydenta) zwiedzał wrocławski stadion budowany na Euro 2012. Pierwszą imprezą otwierająca wrocławską arenę ma być walka bokserska Tomasza Adamka z Witalijem Kliczko, którą zaplanowano na 10 września.

Premier zwiedzał także budowę nowego terminalu wrocławskiego lotniska. Ta inwestycja ma się zakończyć późną jesienią tego roku.

- Premier Donald Tusk powiedział w sobotę, że wyjedzie z Wrocławia zanim rozpocznie się konwencja wyborcza PiS. "Nie będę nikomu przeszkadzał ani wchodził w paradę" - podkreślił.

Pytany przez dziennikarza, na ile sobotnia konwencja PiS we Wrocławiu była argumentem przesądzającym o jego wizycie w tym mieście, powiedział:

"Tego typu imprezy muszą być zgłaszane na wiele tygodni przed datą i wydaje mi się, że organizatorzy - GDDKiA i Wrocław byli z tym pomysłem dużo wcześniej niż politycy planujący moje wyjazdy czy konwencje PiS-u. Ale, żeby nie było żadnych wątpliwości - nie będę nikomu przeszkadzał ani wchodził w paradę i wyjadę z Wrocławia zanim rozpocznie się konwencja PiS. Także nie będę odciągał niczyjej uwagi" - podkreślił premier.

"Dzisiaj jest dzień otwarty dla mieszkańców, nie dla mnie. Ja wiedziałem, że budowa jest skończona, że dzisiaj będzie można zobaczyć ten most, a przede wszystkim obwodnicę, w tej części, która jest oddawana do użytku, w której ruszą samochody - dodał. - Zostałem zaproszony, tak jak mieszkańcy Wrocławia, żeby to zobaczyć. Jeśli jest powód, żeby się z ludźmi cieszyć, że coś się nam wspólnie udało, to chyba lepiej być".

Na konwencji wyborczej, która trwała we Wrocławiu od godz. 13 PiS ogłosił hasło wyborcze partii i oficjalnie zainaugurował kampanię. Podczas konwencji przedstawieni byli także liderzy list partii w wyborach do Sejmu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.