PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS wstrzyma prywatyzację kopalni?

  • PAP    13 września 2011 - 20:25
PiS wstrzyma prywatyzację kopalni?

Jeśli uzyskamy poparcie społeczne i dojdziemy do władzy, to ta kopalnia na pewno nie będzie prywatyzowana - powiedział we wtorek dziennikarzom na placu przed siedzibą Kopalni Węgla Brunatnego SA w Kleczewie (Wielkopolska) prezes PiS Jarosław Kaczyński.
"Energetyka węglowa jest podstawą całej produkcji energii elektrycznej i podstawą bezpieczeństwa energetycznego" - podkreślił. Według niego, to jest tak ważny zasób naszego kraju, że powinien być wykorzystywany na dwóch płaszczyznach: naszej pomyślności ekonomicznej i do strategii gospodarczej.

Ta druga odnosi się do strategii bezpieczeństwa, a to w ogromnej mierze oznacza bezpieczeństwo energetyczne. "Ta kopalnia (...) jest jedną z tych instytucji, która powinna służyć realizacji tych dwóch strategii" - uważa prezes.

Zdaniem szefa PiS, aby kopalnia mogła temu służyć i abyśmy byli pewni, że będzie służyła, to nie może być prywatyzowana, bo proces prywatyzacji oznacza "utratę kontroli w obydwu wymiarach". Polityka, która nie bierze pod uwagę podstawowych zasad bezpieczeństwa i budowy zasobności strategii gospodarczej, jest polityką białej flagi - stwierdził.

Jako przykład strategicznych przedsiębiorstw wymienił też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w Koninie oraz Lotos. "One mają znaczenie dla tych dwóch strategii i chce się je za wszelką cenę prywatyzować. Ot, na takiej zasadzie, aby szybko zdobyć dla budżetu jakieś pieniądze. Powtarzam jeszcze raz: to jest polityka, którą PiS zdecydowanie odrzuca" - podkreślił Kaczyński. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.