PARTNER PORTALU
  • BGK

PK: 643 sprawy dot. reprywatyzacji w stołecznej prokuraturze regionalnej

  • PAP/JS    20 lutego 2018 - 19:20
PK: 643 sprawy dot. reprywatyzacji w stołecznej prokuraturze regionalnej
Prokuratura podsumowała, że zespół zarejestrował 643 postępowania wyjaśniające w sprawach reprywatyzacji. (fot. pixabay.com)

Do końca 2017 r. w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zostały zarejestrowane 643 postępowania wyjaśniające w sprawach związanych z reprywatyzacją gruntów warszawskich - poinformowała Prokuratura Krajowa.
  • Według PK w pozwach "prokuratorzy wnoszą o uznanie za nieważne czynności prawnych - umów sprzedaży praw i roszczeń do trzech nieruchomości warszawskich z uwagi na ich sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, czyli zasadą uczciwości i przyzwoitości".
  • Ostatnio - jak poinformowano - prokurator ze stołecznej prokuratury regionalnej wniósł sprzeciw w sprawie reprywatyzacji warszawskiej nieruchomości przy ul. Sękocińskiej 5.

W listopadzie 2016 r. w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie na mocy decyzji prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego powołano specjalny zespół prokuratorów specjalizujących się w prawie cywilnym i administracyjnym oraz posiadających duże doświadczenie zawodowe w tym zakresie. Jak informowano, zespół ten analizuje materiały i podejmuje działania z zakresu prawa administracyjnego oraz cywilnego w sprawach związanych z reprywatyzacją gruntów warszawskich.

Prokuratura podsumowała, że zespół zarejestrował 643 postępowania wyjaśniające w sprawach reprywatyzacji. "Od powołania zespołu prokuratorzy z prokuratury regionalnej zgłosili udział w 286 postępowaniach administracyjnych, dotyczących reprywatyzacji nieruchomości warszawskich, skierowali 76 sprzeciwów, m.in. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie (SKO), Wojewody Mazowieckiego, a także dwa pozwy do sądu cywilnego" - podała ponadto PK.

Według PK w pozwach "prokuratorzy wnoszą o uznanie za nieważne czynności prawnych - umów sprzedaży praw i roszczeń do trzech nieruchomości warszawskich z uwagi na ich sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, czyli zasadą uczciwości i przyzwoitości".

"Do zadań zespołu należy także analiza akt administracyjnych, sądowo-administracyjnych oraz spraw cywilnych, opracowywanie projektów środków prawnych, a także udział w postępowaniach przed właściwymi organami administracji, sądami powszechnymi oraz sądami administracyjnymi w postępowaniach, których przedmiotem jest reprywatyzacja nieruchomości warszawskich" - czytamy w komunikacie PK.

Ostatnio - jak poinformowano - prokurator ze stołecznej prokuratury regionalnej wniósł sprzeciw w sprawie reprywatyzacji warszawskiej nieruchomości przy ul. Sękocińskiej 5. "Prokurator w swoim sprzeciwie wniósł o stwierdzenie nieważności orzeczenia SKO z 3 grudnia 2012 r., która utrzymała w mocy decyzję SKO z 14 listopada 2011 r., ponieważ została wydana z rażącym naruszeniem prawa" - zaznaczyła PK.

Zaskarżona decyzja stwierdzała m.in., że orzeczenie administracyjne Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy z 20 kwietnia 1967 r. w stosunku do gruntu związanego z własnością części lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku przy ul. Sękocińskiej 5 zostało wydane z naruszeniem prawa.

Prokurator zarzucił tej decyzji SKO naruszenia przepisów prawa polegające na uznaniu, że "wniosek o przyznanie prawa własności czasowej został złożony skutecznie". "Zdaniem prokuratora nie ma jakichkolwiek dowodów wskazujących na to, że wnioskodawca znajdował się w posiadaniu gruntu położonego w Warszawie przy ul. Sękocińskiej 5 w Warszawie" - wskazała PK.

Ponadto - w ocenie prokuratora, który złożył sprzeciw - nie ma dowodów, że "wspomniany wniosek został złożony przez osobę uprawnioną, czyli dotychczasowego właściciela gruntu, prawnego następcę właściciela, lub osoby prawa jego reprezentujące".

Inna z wątpliwości prokuratora w tej sprawie - jak zaznaczyła PK - dotyczy np. zaniechania "ustalenia jakim planem zagospodarowania przestrzennego była objęta nieruchomość przy ul. Sękocińskiej w Warszawie 20 kwietnia 1967 r. i w konsekwencji, czy korzystanie przez dotychczasowego właściciela dało się pogodzić z przeznaczeniem w planie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.