PARTNER PORTALU
  • BGK

PKW. Jak będziemy głosować: Płachy i karty w jednych wyborach

  • pt    12 czerwca 2017 - 11:46
PKW. Jak będziemy głosować: Płachy i karty w jednych wyborach

Ciągle nie wiadomo jak będziemy głosować w 2018 roku (fot. Anna Woźniak/Flickr)

Podczas wyborów samorządowych 2018 można zastosować różne wzory kart do głosowania. Jednostronnie zadrukowaną kartę-płachtę w ponad 95 proc. okręgów, w pozostałych karty-broszury. Takie rozwiązanie jest możliwe od strony prawnej i organizacyjnej. Przyczyni się także do zmniejszenia liczby głosów nieważnych.
• Fundacja Batorego proponuje zastosowanie podczas przyszłorocznych wyborów samorządowych dwóch różnych wzorów kart do głosowania.

• Badania przeprowadzone po wyborach 2014 wykazały, że jedną z przyczyn dużego wzrostu głosów nieważnych było zastosowanie karty zbroszurowanej.

• Żaden przepis prawa nie wyklucza zastosowanie rozwiązania proponowanego przez Fundację Batorego.

Badania przeprowadzone przez Fundację Batorego po wyborach 2014 wykazały, że jedną z przyczyn dużego wzrostu głosów nieważnych było zastosowanie karty zbroszurowanej. Aby ograniczyć pomyłki podczas głosowania zespół ekspertów Fundacji zarekomendował stosowanie w przyszłości kart-płacht. Specjaliści opracowali wzory „płachty” w poręcznym dla wyborców formacie A2.

Oszacowali, że taką kartę można zastosować w ponad 95% okręgów. W pozostałych niespełna 5% pozostawałoby użycie broszury.

- Dopuszczenie do użytku różnych formatów karty oznacza, że zarówno logistyka czy akcja informacyjna staną się nieco bardziej skomplikowane niż w sytuacji, gdy wszędzie będzie obowiązywać broszura - mówi prof. Jacka Hamana, ale dodaje:

- Jednak nie będą to ani komplikacje szczególnie duże, ani nie będą to problemy nowe. W wyborach samorządowych i tak występuje wiele typów kart. W różnych miejscach w zależności od wielkości gminy, wyborcy głosują na różnych kartach do takich samych organów. Pod tym względem nic się nie zmieni.

Korzyści z zastosowania płachty

Zdaniem Fundacji Batorego korzyści z zastąpienia broszury przez płachtę to m.in.:

*niższe koszty druku;

*łatwiejsza i mniej narażona na błędy praca komisji obwodowych przy zliczaniu głosów;

*niższe koszty magazynowania (także po wyborach), gdyż płachty zajmują znacznie mniej miejsca.

Pomimo to Państwowa Komisja Wyborcza ma pewne obawy co do takiego rozwiązania. Ekspert Fundacji Batorego, socjolog dr hab. Jacek Haman na pytanie czy można w jednych wyborach stosować w różnych miejscach odmienne typy kart - odpowiada:

- Tak. W 2010 roku tak właśnie było (książeczka tylko w woj. mazowieckim). Badania przeprowadzone przez Fundację Batorego po wyborach 2014 wykazały, że jedną z przyczyn dużego wzrostu głosów nieważnych było zastosowanie karty zbroszurowanej. tak więc, jeśli są słuszne powody, by takie rozwiązanie przyjąć, nie ma prawnych przeszkód.

Jacek Haman tłumaczy także, że produkcja nakładek w różnych formatach nie oznacza gigantycznych kosztów:

- Wersji nakładek jest tyle, ile wersji kart do głosowania. Jeśli w wyborach do sejmików dopuszczone zostaną dwa typy kart (płachta i broszura) trzeba będzie przygotować również dwie wersje nakładki. Wiadomo (z danych historycznych o liczbie zgłaszanych list, jak i z danych o wielkościach okręgów) w jakim mniej więcej procencie obwodów (i w których) będzie potrzebna dana wersja karty. Oczywiście trzeba przygotować pewną rezerwę nakładek obu typów ze względu na niedokładność szacunków (i przesłać właściwe wersje do tych gmin czy powiatów, które by ich nie miały), ale dodatkowe koszty z tym związane stanowiłyby niewielką część kosztów produkcji nakładek.

Koszty nie wzrosną

Zdaniem eksperta także wysyłka pakietów do głosowania korespondencyjnego wraz z dużą nakładką brajlowską na kartę-płachtę będzie wydatkiem niezauważalnym w budżecie wyborów.

Na pytanie czy stosowanie różnych typów kart uniemożliwia prowadzenie ogólnopolskiej akcji edukacyjnej przed wyborami? Jacek Hatman odpowiada:

- W wyborach samorządowych każdy wyborca dostaje 3-4 różne karty na których oddaje głosy wedle różnych zasad. W części gmin obowiązuje ordynacja proporcjonalna, w części większościowa. Karty w wyborach do rad gmin są inne w dużych miastach, inne w małych miejscowościach i na wsi. Część ludzi głosuje na radę powiatu, część nie. Tylko mieszkańcy Warszawy głosują do rad dzielnic. Przy takiej mieszance nie da się zrobić jednego, uniwersalnego spotu telewizyjnego "jak głosować".

W opinii eksperta FB w tej sytuacji wprowadzenie dwóch formatów karty w wyborach do sejmików nie jest wielką komplikacją.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Mirek, 2017-06-13 11:41:58

    Wprowadźmy głosowanie przez Internet i wiele problemów się rozwiąże. Powstaną oczywiście nowe ale wtedy będziemy się zastanawiać jak je rozwiązać.