PARTNER PORTALU
 • BGK

PKW o wyborach samorządowych i referendum ws. konstytucji w jednym dniu

 • PAP/AT    26 maja 2017 - 12:07
PKW o wyborach samorządowych i referendum ws. konstytucji w jednym dniu
Potrzebne będą osobne komisje - powiedział przewodniczący PKW (Wojciech Hermeliński, fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe. Będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.
"Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe, z tym że będzie to powodować pewne trudności, bowiem, jak już wspominaliśmy o tym w piśmie (do prezydenta), potrzebne będą osobne komisje, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia i to jednego dnia prawie 500 tysięcy osób do komisji wyborczych" - powiedział Hermeliński na konferencji prasowej.

Jak dodał, potrzebne będą też odrębne spisy wyborców i odrębne urny, z czym wiąże się konieczność zakupu przez gminy urn o wartości 30 milionów złotych.

"Niezależnie od tego, jaka będzie decyzja Prezesa Rady Ministrów (w sprawie wyborów samorządowych), jaka będzie decyzja pana prezydenta, co do terminu referendum, my oczywiście nasze obowiązki wykonamy, bo one są zawarte w Kodeksie Wyborczym i one są dla nas święte" - zadeklarował Hermeliński.

Czytaj też: Sasin: wybory samorządowe i referendum jednego dnia to dobry pomysł

Przewodniczący PKW poinformował też, że chce skontaktować się z wiceszefem Kancelarii Prezydenta, pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum Pawłem Muchą, żeby przedstawić jeszcze raz wszystkie wątpliwości, o których mówił na konferencji prasowej.

Prezydent Andrzej Duda w wygłoszonym w orędziu w rocznicę zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich, m.in. zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • vandalia, 2017-05-27 00:17:13

  Taki melanż ma na celu sztuczne podciągnięcie frekwencji referendalnej. Jeśli głosowanie w wyborach samorządowych będzie się odbywało w tym samym pomieszczeniu co głosowanie referendalne, będzie zaliczony i w jednych i w drugich głosowaniach. Uważam więc, że te dwa rodzaje głosowania powinny być urz...ądzone w zupełnie odrębnych lokalach, ale nie wierzę, że tak się stanie.  rozwiń
 • Becia, 2017-05-26 15:23:09

  Konstytucja podobno już dawno miała być zmieniona.Mamy pełną demokrację- demonstracje opozycji pokazywane są ciągle w telewizji publicznej,nikt nie został pobity, nikt nie siedzi za poglądy.policja grzeczna jak baranki. Pełna wolność mediów-kilkaset tytułów,czasopism;pełny dostęp do prasy zagraniczn...ej,całkowicie wolny internet, 200 dziennikarzy biega po sejmie. Piata władza kreuje rzeczywistość poprzez fejki. Każdy w domu głosuje pilotem.Internauci bardzo aktywni i mądrzy po obu stronach-poglądów do czytania nikt nie cenzuruje-aż za dużo, głowa boli.Ale Targowiczanie z opozycji mogą latać do Brukseli bez żadnych ograniczeń szkalować swój kraj i wołać o wolne media i demokrację(ta lepszą , bo swoją) A może lepiej przypomnieć sobie jak przed końcem kadencji wsadzili do TK swoich sędziów przed terminem ?( konkretnie poseł Kropiwnicki z PO to wymyślił) Za 2 lata -normalnie-nowe wybory.  rozwiń
 • ARTHUR, 2017-05-26 14:53:03

  no , no Bojkotować opole-nie śpiewać,Bojkotować obrady pierwszej konferencji zawodów prawniczych-wyjść z sali, nie słuchać,Bojkotować przesłuchanie Bufetowej,Bojkotować 500 plus,masowo oddawać otrzymane 500 plus,nie rodzić dzieci! zabronić bratu przejść na wcześniejszą emeryturę!,dołożyć wysoką rek...ompensatę bankom za krzywdę za franki i wyższe podatki!,Bojkotować ściągalność Vatu!, Bojkotować podwyżkę płacy minimalnej, którą dostała sąsiadka na kasie w bieronce !! Bojkotować sąsiadkę,bo pewnie jest za obecną władzą ! Bojkotować bezpieczeństwo! -przyjąć do swojego łóżka po jednym emigrancie ekonomicznym i karmić go tak długo aż przyjedzie jego liczna rodzina.Jestem też za tym! należy Zbojkotować,O jakie to eksytujące,podniecające,nawet.. bohaterskie, takie... z lepszego sortu nie chwaląc się...  rozwiń