PARTNER PORTALU
  • BGK

PKW pyta prezydenta, czy jest koncepcja by referendum i wybory samorządowe były w tym samym dniu

  • pt/pap    16 maja 2017 - 12:46
PKW pyta prezydenta, czy jest koncepcja by referendum i wybory samorządowe były w tym samym dniu
W piśmie do prezydenta, PKW zaznacza, że zapewni organizację i przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego zapowiedzianego przez prezydenta (fot.youtube.com)

Państwowa Komisja Wyborcza poprosiła prezydenta Andrzeja Dudę o informację, czy jest koncepcja lub plan, by referendum ws konstytucji odbyło się tego dnia, co wybory samorządowe. PKW zaznacza, że obecne przepisy nie przewidują możliwości przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami samorządowymi.
W piśmie do prezydenta, PKW zaznacza, że zapewni organizację i przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego zapowiedzianego przez prezydenta.

Komisja podkreśla jednocześnie, że w środkach masowego przekazu pojawiają się informacje o ewentualnej możliwości zarządzenia referendum na ten sam dzień, na który zostaną zarządzone wybory samorządowe.

"Dlatego też Państwowa Komisja Wyborcza pragnie przedstawić Panu Prezydentowi problemy z tym związane" - czytamy w piśmie.

PKW zaznacza, że ustawa o referendum ogólnokrajowym nie przewiduje możliwości przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami samorządowymi - odmiennie niż w przypadku wyborów do Sejmu, Senatu, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego.

"Ustawodawca słusznie założył, że przeprowadzenie wyborów samorządowych łącznie z referendum ogólnokrajowym wiązałoby się z komplikacjami merytorycznymi i organizacyjnymi" - podaje PKW. Przypomina, że w wyborach samorządowych przeprowadza się jednocześnie wybory do czterech organów jednostek samorządu terytorialnego, a w miastach na prawach powiatu - do trzech.

PKW zwróciła uwagę m.in. na to, że głosowanie w referendum ogólnokrajowym przeprowadzane jest w innych obwodach niż wybory samorządowe i że inny jest krąg osób uprawnionych do głosowania w referendum oraz w wyborach samorządowych.

W związku z tym - jak zaznaczyła PKW - gdyby referendum i wybory samorządowe odbywały się jednego dnia wszelkie czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem obu głosowań "będą musiały być wykonywane niezależnie od siebie", a władze gminy (miasta) miałyby "obowiązek przygotowania i wyposażenia podwójnej liczby lokali do głosowania".

PKW zwraca uwagę też, że w przypadku zarządzenia wyborów samorządowych w tym samym dniu, co referendum konieczny będzie zakup przez gminy przezroczystych urn wyborczych; koszt szacuje na 30 mln zł. PKW zaznacza, że w przypadku organizacji w tym samym dniu referendum i wyborów samorządowych istnieje konieczność zabezpieczenia tej kwoty w budżecie państwa na 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.