PARTNER PORTALU
 • BGK

PKW: Ruch Kontroli Wyborów podał nieprawdziwe informacje

 • pt    30 listopada 2017 - 13:07
PKW: Ruch Kontroli Wyborów podał nieprawdziwe informacje
Przede wszystkim – podkreśla PKW - w wyborach samorządowych nie powołuje się okręgowych komisji wyborczych (fot.shutterstock)

Państwowa Komisja Wyborcza sprostowała informację podaną przez Ruch Kontroli Wyborów w trakcie posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego.
Na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego przedstawicielka Ruchu Kontroli Wyborów Ewa Stankiewicz podała jako przykład fałszerstw wyborów samorządowych w 2014 r. informację o sporządzeniu przez okręgową komisję wyborczą na Śląsku dwóch ważnych protokołów różniących się o 120 tys. - 150 tys. głosów.

Stankiewicz stwierdziła także, że skarga wyborcza w tej sprawie w drugiej instancji była rozpatrywana przez sędziego, który był komisarzem wyborczym „w tej komisji, w której taki fakt miał miejsce”.

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, że są to informacje nieprawdziwe.

Przede wszystkim – podkreśla PKW - w wyborach samorządowych nie powołuje się okręgowych komisji wyborczych. Zatem organ taki nie mógł sporządzić dwóch protokołów w wyborach w 2014 r.

- Prawdopodobnie przedstawicielce Ruchu Kontroli Wyborów chodzi o Wojewódzką Komisję Wyborczą w Katowicach. Komisja ta sporządziła protokół wyników wyborów do Sejmiku Województwa Śląskiego – czytamy w wyjaśnieniu.

Zgodnie z wymogami Kodeksu wyborczego protokół ten został przekazany Komisarzowi Wyborczemu w Katowicach. Kodeks wyborczy zobowiązuje Komisarza Wyborczego do dokonania sprawdzenia prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów i w razie stwierdzenia nieprawidłowości w ustaleniu wyników, do zarządzenia ponownego ustalenie tych wyników.

Jak dodaje PKW, tak też było w tym przypadku - Komisarz Wyborczy dostrzegł błąd i wydał w tej sprawie stosowne postanowienie.

W związku z powyższym Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach podjęła uchwałę o uchyleniu protokołu zakwestionowanego przez Komisarza Wyborczego w Katowicach i sporządziła nowy protokół.

Państwowa Komisja Wyborcza dodaje także, że błąd Wojewódzkiej Komisji Wyborczej nie powodował zmiany wyników wyborów. Zarówno zgodnie z pierwotnym, zakwestionowanym przez Komisarza Wyborczego protokołem, jak i poprawionym protokołem poszczególne komitety wyborcze otrzymały taką samą liczbę głosów i mandaty uzyskiwali ci sami kandydaci.

Komisja zwraca także uwagę, że postępowanie organów wyborczych było zgodne z procedurą wyborczą  i zadziałały przewidziane w Kodeksie wyborczym mechanizmy przeciwdziałania błędom.

PKW stwierdziła także, że w sprawie protestu wyborczego dotyczącego opisanej sytuacji na żadnym szczeblu nie orzekał sędzia, pełniący jednocześnie funkcję Komisarza Wyborczego.

 Zmiany w kodeksie

W przypadku zmian w Kodeksie wyborczym będziemy musieli rozważyć nasze odejście, może ktoś innym na naszym miejscu lepiej to przeprowadzi - powiedział przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

Zdaniem szefa PKW zmiany w Kodeksie wyborczym proponowane przez PiS "wprowadzą zamęt" i "upolitycznią system wyborczy".

Pytany, czy będzie to oznaczało dymisję, odparł: "Wtedy tak, zawsze można złożyć rezygnację, nie ma obowiązku bycia członkiem PKW".

Komisja nadzwyczajna nie zgodziła się we wtorek (28 listopada) na wnioski opozycji o odrzucenie projektu PiS zmian w Kodeksie wyborczym ani na odroczenie prac komisji. Nie przyjęła też wniosku o wysłuchanie publiczne ws. projektu. Krytyczną opinię o propozycji przedstawiły: KBW oraz Związek Miast Polskich.

Projekt PiS wprowadza zmiany w Kodeksie wyborczym oraz trzech ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.