PARTNER PORTALU
  • BGK

PKW wprowadza zmiany w wymaganej liczbie komisarzy wyborczych

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 13:58
PKW wprowadza zmiany w wymaganej liczbie komisarzy wyborczych
Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania. (fot. Facebook/PKW)

Państwowa Komisja Wyborcza powołała 98 komisarzy wyborczych. Wprowadziła też szereg ważnych zmian.
  • Komisarze wyborczy zostali powołani w poniedziałek (26.03), na okres 5 lat.
  • PKW dokonała też zmiany w uchwale ws. określenia szczegółowego zakresu zadań urzędników wyborczych, sposobu ich realizacji oraz zasad wynagradzania za ich realizację, a także zasad zwolnienia od pracy zawodowej na czas wykonywania obowiązków urzędnika wyborczego w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego.
  • Zmieniła też wymaganą liczbę urzędników wyborczych. 

PKW zdecydowała, że "w uzasadnionych przypadkach komisarz wyborczy może wyznaczyć urzędnika wyborczego, który czasowo będzie wykonywał zadania w innej gminie, niż gmina, w której został powołany".

Wprowadziła też zmianę, zgodnie z którą urzędników wyborczych powołuje się w liczbie: jednego w gminach do 5 tys. mieszkańców, dwóch w gminach do 50 tys. mieszkańców i po jednym na każde kolejne rozpoczęte 50 tys. mieszkańców, lecz nie więcej niż 7.

Czytaj więcej: Urzędnicy wyborczy: delegowanie do wyborów wpłynie na trzynastki i nagrody?

W ubiegłym tygodniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił Państwowej Komisji Wyborczej 144 kandydatów na komisarzy wyborczych. Dodał, że resort spraw wewnętrznych i administracji otrzymał 722 zgłoszenia na komisarzy; część nie spełniała wymogów.

Szefernaker wskazał, że wśród kandydatów, znalazło się m.in. 15 dotychczasowych komisarzy, 46 sędziów, 15 adwokatów, 32 radców prawnych, 6 pracowników samorządowych oraz 7 pracowników administracji rządowej.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje, że w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie m.in. przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych.

Czytaj więcej: Kto może zostać urzędnikiem wyborczym i na jakich zasadach będzie pracował?

Zgodnie z wcześniejszą uchwałą PKW w tej sprawie, w gminach do 20 tys. mieszkańców urzędników wyborczych miało być dwóch; w gminach do 50 tys. mieszkańców - trzech, a w większych gminach dodatkowo po jednym urzędniku na każde 50 tys. mieszkańców - ale nie więcej niż w sumie siedmiu. W miastach wojewódzkich lub powiatowych będzie powoływany dodatkowo jeszcze jeden urzędnik wyborczy.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego, PKW powoła na pięcioletnią kadencję 100 komisarzy wyborczych spośród osób przedstawionych przez szefa MSWiA.

Czytaj więcej: ZUS uratuje wybory samorządowe? Ministerstwo finansów wskazuje skąd weźmie pieniądze

Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej. Komisarze wyborczy będą zarządzać druk kart do głosowania; będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.