PKW, wybory samorządowe 2018: Karta do głosowania w formie książeczki

W wyborach samorządowych w 2018 r. wyborcy będą głosować za pomocą karty do głosowania w formie książeczki - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Hermeliński.
PKW, wybory samorządowe 2018: Karta do głosowania w formie książeczki
Karty do głosowania będą zabezpieczane hologramami (fot. youtube)

Na pierwszej kartce karty do głosowania zaprezentowanej na poniedziałkowej konferencji prasowej znajduje się m.in. instrukcja dla wyborcy, na drugiej kartce - spis treści, a na kolejnych - listy komitetów wyborczych.

"Ta karta jest propozycją, którą możemy zaprezentować jako ostateczną propozycję" - powiedział sędzia Hermeliński. Dodał, że wzór karty może jeszcze ulec modyfikacjom, jeśli dzięki nim karta miałaby być bardziej przejrzysta i jasna dla wyborcy.

"Z przyczyn praktycznych nie widzimy lepszego rozstrzygnięcia, propozycji niż książeczka. Płachty w naszym przekonaniu, w przekonaniu wyborców, którzy brali udział w przedsięwzięciu listopadowym (konsultacjach społecznych) nie zdają egzaminu - są niewygodne i wcale nie ma gwarancji, że pozwoliłyby wyeliminować nieważne głosy w 100 proc." - powiedział szef PKW.

Karty wyborcze we wszystkich wyborach ogólnopolskich i lokalnych będą zabezpieczane hologramami - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Dodała, że hologram prawdopodobnie będzie stosowany od 1 stycznia 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Taka forma karty do głosowania obowiązywała w wyborach do Sejmu i Senatu w 2015 r. Wybory wygrał PiS, w związku z czym prezes nie miał żadnych uwag do książeczkowej postaci karty, a i suweren jakoś sobie z kartą poradził, czego podobno nie umiał w 2014 r. przy okazji głosowania do sejmików województ...w. To wszystko można o kant ... rozbić. rozwiń

OldestWoman, 2017-03-20 14:06:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE