PARTNER PORTALU
  • BGK

PKW: Wybory samorządowe mogą być katastrofą. System informatyczny nie będzie gotowy

  • MN    5 grudnia 2017 - 20:30
PKW: Wybory samorządowe mogą być katastrofą. System informatyczny nie będzie gotowy
Planowane zmiany w prawie wyborczym dotkną 20 proc. kodu systemu WOW. (fot. Shutterstock)

System Wsparcia Organów Wyborczych (WOW) nie jest gotowy na wybory samorządowe według nowego prawa wyborczego.
• System nie jest gotów na wprowadzanie skanów protokołów, a będzie to prawdopodobnie ponad 600 tysięcy stron.

• Brakuje też odpowiedniej infrastruktury do przeprowadzania transmisji online z lokali wyborczych.  

• Planowane zmiany dotkną około 20 proc. kodu. Planowane na początek 2018 r. audyty bezpieczeństwa będą niemożliwe.

Państwowa Komisja Wyborcza wskazuje na dwa podstawowe problemy: wprowadzanie skanów protokołów i transmisje internetowe z lokali wyborczych. Krajowe Biuro Wyborcze informuje, że istnieje możliwość niezwłocznej publikacji danych z protokołów, a nie skanów protokołów. Biuro nie dysponuje jeszcze odpowiednią infrastrukturą, m.in. kamerami, rejestratorami, komputerami, drukarkami, skanerami, łączami (przy założeniu, że miałyby być one własnością Skarbu Państwa) do przeprowadzenia wyżej wymienionych zadań.

- Kod źródłowy WOW składa się aktualnie z ponad tysiąca plików mających w sumie około 150 tysięcy istotnych wierszy. Pracuje nad nim zespół około dwudziestu osób wysokiej klasy programistów, analityków, kluczowych użytkowników, testerów, administratorów. Planowane zmiany dotkną około 20 proc. kodu. Oznacza to, że planowane na początek 2018 roku audyty bezpieczeństwa nie będą się mogły odbyć. System powinien rozpocząć swoją pracę w zakresie ogólnopolskich wyborów samorządowych najpóźniej na początku czerwca 2018 r. – tłumaczy PKW w komunikacie.

Czytaj też: Nowy Kodeks wyborczy: komisarz dokona podziału gminy na obwody głosowania

System jest własnością Krajowego Biura Wyborczego, które ma prawa do kodu źródłowego. Dotychczas przeprowadzono na nim prawie 400 akcji wyborczych i referendalnych w trakcie kadencji 2014 - 2018, a na bieżąco korzysta z niego około 3 tys. użytkowników w gminach oraz w delegaturach Biura w całym kraju.

System WOW został wprowadzony przed wyborami prezydenckimi w 2015 r. Od tego czasu był modyfikowany i przygotowywany m.in. do wyborów samorządowych w 2018 r. Do funkcji systemu dodano m.in. definiowanie obwodów i okręgów, rejestrowanie komitetów wyborczych oraz list i kandydatów w wyborach samorządowych czy wprowadzanie i sumowanie danych o frekwencji w trakcie głosowania.

Czytaj też: Nowa definicja "X" na karcie wyborczej skrytykowana przez KBW

PKW podkreśla, że proponowane zmiany w prawie wyborczym będą wymagały:

- Wprowadzenia dodatkowych klas użytkowników dla komisarzy powiatowych i ich pełnomocników oraz członków korpusu urzędników wyborczych i zapewne ich pełnomocników.

- Przedefiniowania biegu pracy w zakresie rejestracji komitetów, list i kandydatów (sama konfiguracja tego modułu to w tej chwili ponad tysiąc linii kodu).

- Przedefiniowania biegu pracy w zakresie spływu protokołów i ustalania wyników.

- Modyfikacji wzorów niemal wszystkich typów protokołów, obwieszczeń, dokumentów organów wszystkich szczebli, kart do głosowania.

- Modyfikacji wizualizacji danych z wyborów dla wszystkich zainteresowanych.

PKW podkreśla, że budowa systemu WOW od początku była oparta na rzetelności i gospodarności, ale w przypadku gdy zmiany w prawie wyborczym dojdą do skutku, może być za późno na optymalne przygotowanie systemu przed wyborami w 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.