PARTNER PORTALU
  • BGK

PKW: wybory samorządowe mogą się odbyć 21, 28 października lub 4 listopada

  • PAP/AK    30 stycznia 2018 - 15:57
PKW: wybory samorządowe mogą się odbyć 21, 28 października lub 4 listopada
Kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada. (fot. PTWP)

Tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada - poinformowała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza.
Według PKW prezes Rady Ministrów powinien wyznaczyć datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października 2018 r. a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku - jak poinformowano - w grę wchodzą trzy niedziele: 21 października, 28 października oraz 4 listopada.

PKW poinformowała ponadto, że Prezes Rady Ministrów powinien zarządzić wybory w okresie pomiędzy 16 lipca 2018 r. a 16 sierpnia 2018 r.

"Wybory samorządowe zarządza Prezes Rady Ministrów nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad" - podkreślono na stronie internetowej PKW.

Kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16 listopada.

Dotychczas Kodeks wyborczy stanowił, że wybory samorządowe odbywały się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.

Zgodnie z najnowszą zmianą w Kodeksie datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.

W środę, 31 stycznia 2018 roku, mocy prawnej nabiorą zapisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej częścią jest nowelizacja Kodeksu wyborczego. O 11 najważniejszych zmianach, na które już teraz warto się przygotować, czytaj tutaj.

Czytaj także: W tych regionach mieszkańcy najczęściej chcą wymieniać władzę

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • eLPe, 2018-01-31 09:02:31

    Premier winien zarządzić do wczoraj wybory przedterminowe burmistrza Sośnicowic. Nie zrobił tego... i co "mu zrobisz". Nie piszcie więc co premier powinien - ON MA TO GDZIEŚ !!!