PARTNER PORTALU
  • BGK

PKW: Wybory samorządowe są najtrudniejsze do zorganizowania

  • jk    22 listopada 2017 - 19:40
PKW: Wybory samorządowe są najtrudniejsze do zorganizowania
W opinii PKW wprowadzenie całkowitej zmiany organizacji wyborów w okresie krótszym niż rok przed ich przeprowadzeniem stanowi realne zagrożenie dla respektowania wszystkich zasad prawa wyborczego (Fot. Shutterstock)

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła swoje stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy ws. zmian w Kodeksie wyborczym.
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przeanalizowała złożony przez grupę posłów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

W opinii PKW wprowadzenie całkowitej zmiany organizacji wyborów w okresie krótszym niż rok przed ich przeprowadzeniem stanowi realne zagrożenie dla respektowania wszystkich zasad prawa wyborczego. Całkowita zmiana modelu organizacyjnego tuż przed wyborami wiązać się będzie z chaosem kompetencyjnym, decyzyjnym i wykonawczym, co w konsekwencji doprowadzić może do braku możliwości prawidłowego ich przeprowadzenia.

Czytaj też: PiS złożyło projekt ustawy zmieniający Kodeks wyborczy dot. wyborów samorządowych

- Wybory samorządowe są najtrudniejsze do zorganizowania, z największą liczbą kandydatów i komitetów wyborczych. W praktyce są to cztery różne wybory przeprowadzane w tym samym czasie, wybory rad gmin, wybory rad powiatów, wybory sejmików województw i wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ponadto w Warszawie przeprowadzane są wybory rad dzielnic. W organizację tych wyborów zaangażowane są tysiące osób, postępujących zgodnie z wypracowanymi przez lata doświadczeń procedurami – czytamy w piśmie PKW.

Komisja uznała również, że komisarze wyborczy mają być powołani spośród osób mających wykształcenie wyższe prawnicze. Dotychczas musieli to być sędziowie.

PKW podkreśliła też, że prace nad systemem informatycznym wspomagającym organy wyborcze w wyborach samorządowych są na bardzo zaawansowanym etapie. Jak informuje PKW, system przeszedł już z wynikiem pozytywnym kilka testów.

- Wejście w życie omawianej ustawy spowoduje, że prace nad jego zmianą będą mogły rozpocząć się po ustaleniu ostatecznego kształtu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Natomiast testy systemu informatycznego w całym zakresie będą mogły zostać przeprowadzone dopiero po dokonaniu nowego podziału na okręgi wyborcze – czytamy w oświadczeniu.

Pełną treść stanowiska PKW można pobrać w multimediach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.