PARTNER PORTALU
 • BGK

Plan Morawieckiego. Rewolucyjny czy wtórny i mało konkretny?

 • PAP/JL    17 lutego 2016 - 09:13
Plan Morawieckiego. Rewolucyjny czy wtórny i mało konkretny?
Plan Morawieckiego. Wtórny czy rewolucyjny? Fot. Ptwp.pl

Przeciętny Kowalski w Polsce będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE za 15 lat – zapowiada wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
Taki jest m.in. cel planu rozwojowego, przygotowanego przez wicepremiera i przyjętego 16 lutego przez rząd.

Po decyzji rządu plan został przedstawiony przez premier Beatę Szydło i wicepremiera Morawieckiego na konferencji prasowej.

– To jest zupełnie nowy model rozwoju Polski. Dajemy Polakom nowy model rozwoju gospodarczego. Chcemy, żeby każdy polski obywatel miał szansę korzystania z rozwoju, a nie tylko wybrane grupy – mówi premier Beata Szydło.

Czytaj też: Powstanie jeden fundusz rozwoju. PAIiIZ, PARP, ARP, BGK, KUKE, PIR zostaną zintegrowane

Plan rozwoju przedstawiony przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego to najbardziej ambitny program gospodarczy od lat, który stawia celne diagnozy i prezentuje dobre pomysły na rozwiązanie naszych problemów – uważają Konfederacja Lewiatan oraz Pracodawcy RP.

Czytaj też: Musimy wpływać na procesy rozwoju 

Tymczasem politycy opozycji uważają, że plan wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego dotyczący rozwoju polskiej gospodarki jest wtórny i mało szczegółowy

Poseł Platformy Obywatelskiej Ireneusz Raś ocenił, że w tzw. planie Morawieckiego jest bardzo mało konkretów. Uważa, że plan Morawieckiego nabierze konkretnych kształtów dopiero do końca 2016 roku.

Jego zdaniem w planie Morawieckiego brakuje też spójności między poszczególnymi ministerstwami.

W podobnym tonie wypowiada się wiceszef klubu Kukiz’15 Marek Jakubiak. Ocenia, że plan Morawieckiego to wielka niewiadoma..

Poseł Kukiz’15 zauważa też, że według słów Morawieckiego tzw. konstytucja biznesowa dopiero ma być opracowywana.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru stwierdza, że plan wicepremiera Morawieckiego przypomina mu plan Donalda Tuska i jego doradcy Jana Krzysztofa Bieleckiego sprzed kilku lat. – To są bardzo podobne pomysły – ocenia Petru.

Poseł PSL Marek Sawicki zwraca uwagę, że w planie zabrakło „polskiej żywności, która już dziś jest ważnym wyznacznikiem naszego sukcesu i naszej ekspansji gospodarczej”.

Do zarzutów opozycji odniósł sie szef sejmowej komisji finansów publicznych Andrzej Jaworski (PiS).

– Opozycja cały czas krytykuje PiS za wszystkie pomysły. Plan rozwoju gospodarki nasza partia przedstawiała już w kampanii wyborczej. Dzisiaj możemy potwierdzić, że realizujemy obietnice wyborcze w sferze socjalnej, jak i gospodarczej. To są realne pieniądze, które będą przeznaczone na inwestycje – uważa Jaworski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Z. Walczak, 2016-02-18 13:11:40

  Plan bardzo ambitnie wpisuje się w hasło: "Socjalizm wiecznie żywy".
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-02-18 09:01:12

  Wszyscy krytykujący mają w jakimś stopniu rację, bo Mateusz Morawiecki dopiero założenia systemowych zmian przedstawił. Ważne, że nikt tych założeń nie podważa. Wydaje się, że są prawidłowe. Trzeba je teraz wypełniać treścią, w każdym dniu i w każdym miejscu, także spierając się. Zarysowały się po r...az pierwszy perspektywy dialogów służących tworzeniu projektów, ale tylko zarysowały się. Od Polek i Polaków (wszystkich) zależy przekształcenie założeń Mateusza Morawieckiego w konkretne projekty, duże i małe oraz w prostomyślne realizacje. Nie będzie to łatwe wśród ,,załatwiaczy", ale jest możliwe konieczne zwiększenie transparentności procesów decyzyjnych. Wzrost transparentności procesów decyzyjnych rozstrzygnie o pozytywnym rozwijaniu przedstawionych założeń, czym wszyscy powinni być zainteresowani.  rozwiń
 • jancz, 2016-02-17 14:45:08

  Oczywiście najlepszy był "program zastoju" fundowany nam przez 8 lat rządów PO i pięciu lat prezydentury tego, co to robił błędy ortograficzne. Który to program był taki rewelacyjny? Rusza do przodu, więc hamulcowych to denerwuje. No i strach.