PARTNER PORTALU
  • BGK

Platforma, Nowoczesna i Związek Górnośląski apelują do prezydenta Katowic

  • PAP/KDS    4 maja 2018 - 13:12
Platforma, Nowoczesna i Związek Górnośląski apelują do prezydenta Katowic
Marcin Krupa, prezydent Katowic (fot. Facebook/Marcin Krupa)

Przedstawiciele Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej i Związku Górnośląskiego zaapelowali do prezydenta Katowic o pilnowanie porządku i reagowanie w sytuacji ewentualnego łamania prawa podczas zapowiadanej na niedzielę (6 maja) w Katowicach manifestacji środowisk narodowych.
  • Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy zapowiedziały na niedzielę (6 maja) "Marsz i Piknik Powstańców Śląskich".
  • Uczestnicy spotkają się po południu na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach, po czym przejdą przed pomnik Powstańców Śląskich. Przeciwko hasłom głoszonym przez narodowców mają demonstrować uczestnicy kontrmanifestacji.
  • Prezydent Krupa ma narzędzia, by rozwiązać manifestację, jeżeli pojawią się na niej elementy mowy nienawiści czy symbole nazistowskie - mówili przedstawiciele PO, Nowoczesnej i ZG podczas piątkowej (4 maja) konferencji prasowej w Katowicach.

- Jesteśmy tutaj, by jasno powiedzieć, że Katowice muszą być wolne od faszyzmu, muszą być wolne od tępego nacjonalizmu - powiedział szef PO w Katowicach Jarosław Makowski. Wyraził przekonanie, że choć słowo "piknik" brzmi niewinnie, zgromadzenie planowane przez narodowców wcale takie nie będzie. Zaapelował do katowiczan o rozsądek i roztropność.

- 25 listopada ci sami ludzie zorganizowali na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach demonstrację, podczas której wieszano (na symbolicznych szubienicach - przyp. red) portrety europosłów PO. Te zdjęcia obiegły nie tylko Polskę, ale też Europę - wskazał Makowski i podkreślił, że Katowice nie powinny mimowolnie stać się symbolem tolerancji dla mowy nienawiści.

W opinii posłanki Nowoczesnej Monik Rosy, w ostatnim czasie władze milcząco przyzwalały na to, co się dzieje na ulicach polskich miast - także na pojawiające się podczas demonstracji symbole faszystowskie i nazistowskie czy hasła rasistowskie.

Czytaj więcej: Prezydent Gdańska złożył wniosek o delegalizację ONR

- Wiele razy apelowaliśmy do polityków PiS-u, by w końcu to zakończyć. Apelowaliśmy o to, by Młodzież Wszechpolska, ONR, były zdelegalizowane. O tym mówi konstytucja - konstytucja jasno definiuje jakie partie, jakie organizacje nie mogą istnieć zgodnie z prawem w Polsce. Jesteśmy przekonani, że właśnie te dwie - Młodzież Wszechpolska i ONR - nie mogą - powiedziała.

Posłanka zaznaczyła, że choć prezydent Katowic nie mógł odmówić zgody na organizację zgromadzenia narodowców, to jednak ma narzędzia, by rozwiązać tę manifestację - jeżeli pojawią się na niej elementy mowy nienawiści czy symbole nazistowskie.

Uczestnicy konferencji przekonywali, że prezydent może powołać się na konstytucję i przepisy Kodeksu karnego, które zakazują propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego. - O to do niego apelujemy - żeby nie przymykał oczu i o to, żeby pokazał, że Katowice są miastem otwartym, tolerancyjnym, i że prezydent to rozumie - oświadczyła Rosa.

Szef Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki zarzucił członkom MW i ONR, że w nazwie pikniku dla swoich politycznych celów wykorzystują pamięć powstańców śląskich. - Nie mieli oni nic wspólnego z myśleniem, kierunkiem, które te dwie organizacje dzisiaj prezentują w naszym kraju - podkreślił i przypomniał, że przywódca III powstania śląskiego Wojciech Korfanty był chadekiem. - Był przeciwnikiem wszelkich skrajności, z lewa i z prawa. Kiedy MW chce dostać się na Jasną Górę, przebiera się w strój pielgrzyma, a żeby omamić Ślązaków, używa do tego mundurów powstańców śląskich. Na to nie ma naszej zgody - oświadczył szef ZG.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.