PARTNER PORTALU
  • BGK

Platforma Obywatelska ma projekt ustawy ws. metropolii na Pomorzu

  • PAP/PSZ    20 listopada 2017 - 16:32
Platforma Obywatelska ma projekt ustawy ws. metropolii na Pomorzu
Gdańskie stare miasto (fot. Shutterstock)

Platforma Obywatelska przygotowała projekt ustawy ws. powstania związku metropolitalnego w województwie pomorskim. Zamierza jednocześnie przeprowadzić szerokie konsultacje projektu m.in. z parlamentarzystami innych partii, w tym PiS.
• Trzyosobowym zespołem PO powołanym do konsultacji projektu ustawy kierować będzie posłanka PO z Gdańska Agnieszka Pomaska.

• - Chcemy ponad podziałami politycznym wprowadzić ten projekt w życie - deklaruje Pomaska.

• Na mocy ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu od 1 stycznia 2018 r. zacznie działać pierwsza w kraju, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).

"Chcemy złożyć ten projekt w Sejmie, ale dopiero po przeprowadzeniu konsultacji na Pomorzu i w Trójmieście z samorządowcami, przedstawicielami organizacji samorządowych, także z politykami innych partii politycznych, także rządzącej. Tak, aby znaleźć konsensus dla rozwiązania, które dla Trójmiasta i gmin je okalających ma kapitalne znaczenie" - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Gdańsku, lider pomorskiej Platformy i przewodniczący klubu parlamentarnego PO, Sławomir Neumann.

Przypomniał, że w 2015 r. PO przygotowała projekt ustawy metropolitalnej, który został przyjęty w poprzedniej kadencji parlamentu.

"Niestety, Prawo i Sprawiedliwość wycofało go wprowadzając tylko ustawę metropolitalną dla Śląska. Przez te dwa lata, kiedy mogłaby działać metropolia trójmiejska mielibyśmy więcej w budżetach poszczególnych gmin we wspólnym związku o prawie 350 milionów złotych. To byłyby pieniądze, które można by wydać na wspólne projekty metropolitalne, ale wciąż nie jest za późno. I dziś chcemy rozpocząć pracę nad nową ustawą, która dałaby metropolii trójmiejskiej status podobny jak metropolia śląska" - dodał.

Zdaniem Neumanna, konsultacje powinny potrwać kilka tygodni. "Jeśli będą pomysły na poprawę tego projektu płynące być może ze strony rządu, to jesteśmy też gotowi te pomysły przyjąć" - zadeklarował.

Trzyosobowym zespołem PO powołanym do konsultacji projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim kierować będzie posłanka PO z Gdańska Agnieszka Pomaska.

W jej opinii, ustanowienie metropolii w Pomorskiem, skupionej wokół Trójmiasta, oznaczałoby "możliwość lepszego zarządzania pieniędzmi pomorskich podatników".

"Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że usprawnienia dotyczące transportu publicznego, budowy nowych węzłów drogowych, rozbudowy roweru metropolitalnego, wspólna promocja gmin - to wszystko leży w interesie nas wszystkich (...) Chcemy ponad podziałami politycznym wprowadzić ten projekt w życie. To nie jest projekt polityczny - nie ma służyć żadnej partii politycznej, ale ma sprawić, że po prostu mieszkańcom Pomorza będzie żyło się lepiej" - podkreśliła Pomaska.

Tydzień temu podczas 6. Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia w Gdańsku prezes zarządu stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał, że latem ub. roku organizacja skierowała do rządu wniosek o przyjęcie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim, na wzór ustawy uchwalonej przez Sejm dla Śląska. Pod wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej podpisało się 57 wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z Pomorza. Formalnie Stowarzyszenie nie otrzymało negatywnej odpowiedzi.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.