PARTNER PORTALU
  • BGK

Płock: Samotni będą mogli zjeść obiad w towarzystwie wolontariuszy

  • PAP/AT    17 lutego 2016 - 16:59
Płock: Samotni będą mogli zjeść obiad w towarzystwie wolontariuszy
Projekt "Obiad" rozpocznie się w niedzielę, 21 lutego i potrwa do końca czerwca 2016 r. (fot.plock.eu)

• W Płocku ruszy wkrótce projekt niedzielnych obiadów wolontariuszy z osobami starszymi i samotnymi, które nie mają rodziny i przyjaciół.
• Darmowe posiłki będą przygotowywane przez płockie restauracje.
Obiady do domów podopiecznych dostarczą wolontariusze.
Projekt "Obiad" rozpocznie się w niedzielę, 21 lutego i potrwa do końca czerwca 2016 r. To pilotażowe przedsięwzięcie, które w przypadku większej liczby restauratorów, chętnych do wsparcia osób samotnych w podeszłym wieku, ma być kontynuowane.

Jak poinformowała Beata Olszewska, szefowa Płockiego Wolontariatu, działającego przy płockim Urzędzie Miasta, projekt skierowany jest na razie do 15. najbardziej potrzebujących osób w wieku powyżej 65 lat, które nie posiadają rodziny i przyjaciół.

Z każdą osobą zgłoszoną do projektu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku czy tamtejszego Rzeczniczka Osób Niepełnosprawnych, albo z taką która zgłosi się sama przeprowadzony zostanie wywiad środowiskowy, którego celem będzie poznanie sytuacji rodzinnej. Wybrani w ten sposób seniorzy będą w każdą niedzielę odwiedzani przez wolontariusza, z którym wspólnie zjedzą obiad.

Czytaj też: Państwo finansuje jeden posiłek dziecka, a nie całodzienne wyżywienie

Jak podkreśliła Olszewska, wolontariusze odwiedzając swoich podopiecznych często mają problem z nawiązaniem bliskiej relacji przez co potrzeba takich spotkań czasem stopniowo wygasa, natomiast rozmowa przy niedzielnym obiedzie zbliża i w naturalny sposób ułatwia budowanie więzi.

"Wolontariusze będą odbierać posiłki w restauracjach w jednorazowych naczyniach i zanosić do mieszkań podopiecznych. Tam przygotują nakrycie stołu, podarzą obiad na talerzach. Obiad będzie okazją do tego by porozmawiać, by pobyć ze sobą dłużej" - powiedziała Olszewska.

Każda restauracja, która deklaruje chęć udziału w projekcie zobowiązuje się do przygotowania co najmniej dwóch niedzielnych posiłków - dla wolontariusza i osoby podopiecznej przez cały okres trwania akcji.

"Dotychczas zgłosiły się cztery restaurację. Dwie rozważają przystąpienie do projektu. Cały czas spotykam się i rozmawiam z restauratorami. Niektórzy są bardzo hojni, jak jedna z właścicielek, która ma niewielką restaurację i tak naprawdę rozpoczyna dopiero działalność, a zadeklarowała osiem obiadów na każdą niedzielę. Są też tacy, którzy odmówili, uzasadniając, że to zbyt obciążające. Natomiast ci, którzy się godzą na udział w akcji są niesamowici. Te osiem obiadów z małej restauracyjki bardzo mnie wzruszyło" - przyznała Olszewska.

Szefowa Płockiego Wolontariatu nie wykluczyła, że w przypadku większego zainteresowania akcją "Obiad" ze strony tamtejszych restauratorów, projekt byłby kontynuowany w przyszłości. "Liczę na to, że może stanie się tak, że restauratorzy będą jeszcze się zgłaszać sami. Wtedy obejmiemy projektem albo większą grupę osób starszych i samotnych, albo rozłożymy jego realizację w czasie" - podkreśliła.

Zapowiedziała jednocześnie, iż częścią obecnego projektu "Obiad" będzie wykonanie fotografii z uczestnikami - wolontariuszami i podopiecznymi. "Fotografie te znajdą się w kalendarzu na rok 2017, który zamierzamy wydać, a uzyskany ze sprzedaży dochód przeznaczyć na pomoc osobom starszym i samotnym" - wyjaśniła szefowa Płockiego Wolontariatu. Dodała, że autorem zdjęć będzie płocki fotografik Piotr Hejke, który w ramach innego projektu - "Matki" uczestniczył w powstaniu kalendarza na 2015 r. przedstawiającego mieszkanki miasta samotnie wychowujące dzieci niepełnosprawne.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.