PARTNER PORTALU
 • BGK

Płońsk, budowa centrum handlowego na dawnym cmentarzu żydowskim: Konserwator jest przeciwko

 • PAP/AT    11 marca 2016 - 20:04
Płońsk, budowa centrum handlowego na dawnym cmentarzu żydowskim: Konserwator jest przeciwko
Jezierska nie wykluczyła możliwości wypowiedzenia dzierżawy na nieruchomość, która obejmuje dawny cmentarz żydowski w Płońsku (fot.pixabay.com)

• Konserwator Zabytków jest przeciw budowie centrum handlowego na dawnym cmentarzu żydowskim w Płońsku.
• Miejsce to powinno być chronione prawnie m.in. z uwagi na znaczenie historyczne.
"W mojej ocenie cmentarz żydowski w Płońsku, ale nie tylko, wszystkie cmentarze żydowskie w Polsce, powinny być chronione prawnie. Jestem przeciwna planom inwestycyjnym w tych miejscach. Dawny płoński cmentarz żydowski powinien być miejscem pamięci. Jestem absolutnie przeciwko budowie tam centrum handlowego" - powiedziała Barbara Jezierska, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przyznała, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie otrzymał wniosek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie o wpisanie płońskiego cmentarza do rejestru zabytków, ale jednocześnie rozważa kwestię upamiętnienia i ochrony tego miejsca w innej formie.

Czytaj też: Protest w Płońsku: Nie chcą centrum handlowego na dawnym cmentarzu żydowskim

"Wniosek o wpisanie dawnego cmentarza żydowskiego w Płońsku do rejestru zabytków wpłynął do naszej delegatury w Ciechanowie. Procedura na razie nie została wszczęta, gdyż zastanawiamy się nad inną formą ochrony. Myślę, że należałoby rozważyć upamiętnienie tego miejsca jako Miejsca Pamięci Narodowej. Może byłoby to bardziej zasadne niż rejestr zabytków" - dodała mazowiecka konserwator zabytków.

Jezierska nie wykluczyła możliwości wypowiedzenia dzierżawy na nieruchomość, która obejmuje dawny cmentarz żydowski w Płońsku - teren ten, będąc własnością Skarbu Państwa, znajduje się w użytkowaniu wieczystym prywatnego inwestora. "Być może trzeba wypowiedzieć dzierżawę. Nie może być tak, że taki obiekt jak centrum handlowe powstaje na jakimkolwiek cmentarzu" - zaznaczyła.

Jezierska zapowiedziała, iż planuje powołanie stanowiska stałego doradcy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ds. ochrony dziedzictwa kulturowego Żydów w Polsce, który współpracowałby w tym zakresie z gminami żydowskimi.

Wieczystym użytkownikiem terenu po dawnym cmentarzu żydowskim w Płońsku, nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa, jest od 2013 r. lokalna spółka City Star. Firma wystąpiła ostatnio do płońskiego starostwa z ponownym wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę centrum handlowego - poprzednio dokumentacja miała wadę formalną. Wcześniej, 24 lutego, City Star usunęła z terenu dawnej nekropolii kamienny obelisk poświęcony Żydom pomordowanym w czasie II wojny św. oraz trzy macewy, będące częścią tamtejszego lapidarium.

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie wydały we wtorek wspólne stanowisko, w którym wyraziły sprzeciw i oburzenie wobec działań City Star na terenie dawnego cmentarza. Zwrócono uwagę, iż toczy się postępowanie w Komisji Regulacyjnej, którego celem jest odzyskanie nieruchomości i wszelkie prace na terenie cmentarza powinny zostać wstrzymane. "Wzywamy firmę City Star do zaprzestania działalności na terenie cmentarza" - zaapelowano m.in. w stanowisku. W oświadczeniu zaznaczono, że budowa centrum handlowego na dawnym płońskim cmentarzu to działanie niedopuszczalne ze względów etycznych, niezgodne nie tylko z żydowskim prawem religijnym, zakładającym nienaruszalność miejsca pochówku, ale przede wszystkim z prawem polskim.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • Wiktor, 2016-03-18 17:19:06

  Moim zdaniem, cmentarz to cmentarz żydowski, katolicki, protestancki. To miejsce szczególne nie takie jak każde inne. Jest coś takiego szacunek dla zmarłych. Czy wszystko jest na sprzedaż ? Ja nigdy nie chciałbym mieszkać na cmentarzu.
 • laborant, 2016-03-14 22:09:18

  Do Jowita 121: Jowito, to chyba Ciebie pogięło. Co ma ochrona miejsca pochówku do zbrodni na narodzie polskim??? Czy przemawia przez Ciebie strach? Zazdrość? Nienawiść?? Wydaje mi się, że to ostatnie... W połączeniu z teorią "oblężonej twierdzy" aż boję się domyślać całokształtu Twoich pog...lądów. A gdzie uśmiech? Gdzie szacunek do innych ludzi? Mam nadzieję, że nie jesteś chrześcijanką, bo inaczej - trudno to pogodzić z zasadami...  rozwiń
 • Jowita 121, 2016-03-12 21:42:50

  Do s: Chyba komuś coś pomyliło się , jeśli chodzi o świętości. XXI wiek dowodzi, że najgorsi zbrodniarze uważają się za świetych. To już lekka przesada. Uważam, że nie powinno być w ogóle tak rozległych cmentarzy, ale ściany z szufladkami na prochy - oczywiście tylko dla tych, którzy w tych ścian...ach chcą zostać lub tak życzy sobie rodzina. Sądzę, że skoro prochy nie szkodzą przyrodzie to życzenie zmarłych powinno być spełnione, bez żadnych ram prawnych. Zresztą w Czechach funkcjonuje ta zasada już od dawna, ale w Polsce niestety blokuje ją kler, ponieważ taka procedura nie dostarcza panom w czarnych sukienkach wpływów finansowych. Uważam to za niegodne ich posługi - skoro zdecydowali się żyć w celibacie niechaj go dochowają i pokażą właściwą skromną twarz.  rozwiń