PARTNER PORTALU
  • BGK

Płoty: Nieważne referendum ws. odwołania burmistrza i rady gminy

  • aw/PAP    3 października 2016 - 09:13
Płoty: Nieważne referendum ws. odwołania burmistrza i rady gminy
Referendum w Płotach jest nieważne z powodu zbyt niskiej liczby osób, która w nim wzięła udział (fot.pixabay)

• Niedzielne referendum w sprawie odwołania burmistrza oraz rady gminy Płoty (woj. zachodniopomorskie) jest nieważne.
• Kolejny raz przy takim referendum zawiodła frekwencja. Do urn poszło za mało mieszkańców.
Referendum w Płotach jest nieważne z powodu zbyt niskiej liczby osób, która w nim wzięła udział - powiedział w poniedziałek (3 października) dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie Waldemar Gorzycki. Jak dodał, frekwencja wyniosła 19,08 proc.

Czytaj też: Referendum odwoławcze: podpisy i frekwencja to mechanizm zaporowy

Aby referendum było ważne, musiało wziąć w nim udział co najmniej trzy piąte wyborców, którzy uczestniczyli w poprzednich wyborach samorządowych - to 2 443 osób w przypadku odwołania burmistrza oraz 2 333 w przypadku rady. W niedzielnym referendum natomiast na dwa pytania swoje głosy oddało po 1 367 osób.

Organizatorzy referendum zarzucili burmistrzowi Marianowi Malińskiemu m.in. zbyt duże zadłużenie gminy, nadmierne zarobki, a także nepotyzm i organizację niejasnych przetargów. Wśród zarzutów kierowanych do radnych pojawiły się m.in. decyzje o likwidacji szkół, a także brak nadzoru nad burmistrzem.

To nie pierwsze w tym roku referendum na Pomorzu Zachodnim ws. odwołania burmistrza. W lutym mieszkańcy Trzebiatowa zdecydowali o odwołaniu z funkcji burmistrza Zdzisława Matusewicza. 

Przypomnijmy, że październiku odbędą się jeszcze referenda w Wilczętach (warmińsko-mazurskie) i Marcinowicach (dolnośląskie).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.