PARTNER PORTALU
  • BGK

PO już przygotowuje się do wyborów samorządowych

  • PAP/EM    23 stycznia 2017 - 16:27
PO już przygotowuje się do wyborów samorządowych
Liderzy Platformy i Stronnictwa - Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz przygotowują swoje partie do wyborów (fot. twitter)

• PO przyspiesza przygotowania do wyborów samorządowych - chce być gotowa na wariant, w którym obecna kadencja samorządu zostanie skrócona o rok, a wybory odbędą się już tej jesieni.
• Z powodu planowanych przez PiS zmian w ordynacji, PO może stracić do tego wielu znaczących włodarzy miast.
W Platformie ruszyły też przymiarki do obsady list wyborczych - od polityków PO można usłyszeć, że mają wstępną koncepcję kandydatów w 12 na 16 miastach wojewódzkich, takich jak Warszawa, Gdańsk, czy Łódź. W kontekście stolicy najczęściej padają nazwiska Rafała Trzaskowskiego i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Sprawom samorządu mają być poświęcone wtorkowe posiedzenia gabinetu cieni PO i zarządu krajowego.

"Przyspieszamy przygotowania do wyborów samorządowych. One już trwają od kilku miesięcy, ale być może będziemy musieli zmodyfikować kalendarz, bo PiS może mieć chęć zrobienia wyborów jesienią. Dlatego musimy się przygotować" - podkreślił szef klubu PO Sławomir Neumann.

Platforma nie wyklucza przy tym, że w wyborach samorządowych wystartuje wspólnie z PSL. Wstępne rozmowy już na ten temat odbyły się w ubiegłym tygodniu przy okazji obrad Konwentu Marszałków Województw RP w Zakopanem, gdzie gościli liderzy Platformy i Stronnictwa - Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz. PO i PSL współrządzą obecnie w 15 na 16 sejmikach województw.

Czytaj też: Kadencyjność w samorządach przesądzona? Kaczyński: Zmiany wejdą od razu

"Mówienie dzisiaj o koalicjach jest przedwczesne, bo nie wiemy jaka będzie ordynacja wyborcza. Najpierw zobaczymy, co PiS przegłosuje, a potem przyjdzie czas na decyzje. Jeśli ordynacja będzie dawała większe fory koalicjom, to będziemy te koalicje budować" - powiedział Neumann. Zadeklarował, że Platforma jest otwarta też na ewentualne rozmowy z Nowoczesną. "Chodzi o to, by obronić jak najwięcej samorządów przed PiS" - zaznaczył szef klubu PO.

Od polityków Platformy można usłyszeć też, że mają już wstępną listę 12 kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich. "Mamy pomysł na kandydatów w 12 miastach wojewódzkich, nad kolejnymi czterema pracujemy. Z częścią z tej dwunastki były już rozmowy, ale musimy jeszcze zamówić badania, tak aby rzeczywiście wskazać tych z największymi szansami" - podkreślił jeden z członków zarządu PO.

Obsadę list wyborczych Platformy komplikuje fakt zapowiedzianych przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zmian w ordynacji wyborczej, które ograniczą do dwóch kadencji możliwość sprowadzania funkcji przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lider Prawa i Sprawiedliwości mówił w weekend, że ograniczenia te miałoby wejść w życie "od razu". Oznacza to, że według nowych przepisów przeprowadzone byłyby już najbliższe wybory samorządowe, które powinny odbyć się jesienią 2018 roku.

Czytaj też: Bogdan Borusewicz: PiS chce wyborów samorządowych jeszcze w tym roku

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Prawo wyborcze - blog, 2017-01-23 17:12:08

    Niestety, należy szykować się także na wariant wyborów przyspieszonych. Chociaż prawnie nie wydaje się to uzasadnione, to jednak nie możemy wykluczyć takiej ewentualności. Dwukadencyjność jest pomysłem złym dla samorządów, ale także i partii politycznych, które mają udział w samorządach... a właśnie... jedną z takich partii jest PO. Po więcej komentarzy zapraszam na bloga: prawowyborcze.com.pl  rozwiń