PARTNER PORTALU
  • BGK

PO szykuje nową politykę społeczną na wybory samorządowe

  • aw/pap    16 września 2016 - 06:10
PO szykuje nową politykę społeczną na wybory samorządowe
Czwartkowa (15 września) konwencję poświęconą polityce społecznej (fot. PO/twiter)

• System wsparcia dla dziecka i rodziny, aktywizacja osób z niepełnosprawnościami i świadczenia pomocy społecznej, były tematami dyskusji polityków PO podczas regionalnej konwencji programowej partii w Kielcach.
• Zdaniem Schetyna, kluczem do skutecznej polityki społecznej, jest dobra współpraca rządu z samorządami wszystkich szczebli.
Czwartkowa (15 września) konwencję poświęconą polityce społecznej, z udziałem m.in. parlamentarzystów PO i ekspertów, była jedną z kilkunastu tematycznych dyskusji zaplanowanych przed główną konwencją programową partii, która ma się odbyć 1 października w Gdańsku.

"Odsłaniamy kolejną część naszego programu. To ważny moment kiedy o tym (o polityce społecznej) mówimy. Będziemy pisać scenariusze na przyszłe lata, na następne kadencje. Pokazywać, jak bardzo potrzebne jest zaangażowania państwa, dobrego rządu w tej kwestii" - podkreślił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, podczas konferencji prasowej poprzedzającej konwencję.

Potrzebna współpraca z JST i dobre pomysły

Zdaniem polityka, kluczem do skutecznej polityki społecznej, jest dobra współpraca rządu z samorządami wszystkich szczebli. "By była ona blisko potrzebujących, blisko ludzi, których trzeba zobaczyć, nad którymi trzeba się pochylić i którym trzeba pomóc" - dodał Schetyna.

Podczas konwencji polityk ocenił, że widać, iż obecny rząd nie będzie zajmował się polityką społeczną "z takim sercem, z taka empatią, z taką dobrą emocją", jak robiły to rządy PO. "Wydaje się, że tym większa waga problemu leży na naszych barkach" - podkreślił Schetyna.

"Szukajcie dobrych nowych pomysłów. Nie ograniczajcie się możliwością budżetu, tak jak robiliśmy to przez ostatnie osiem lat - bo to wszystko musiało się zgadzać. Jesteśmy ludźmi i partią odpowiedzialną, ale musimy mieć dobre, ofensywne pomysły na przyszłość. Takie, które będziemy w stanie zrealizować, kiedy będziemy rządzić" - zaapelował do przedstawicieli Platformy.

Schetyna dodał, że założenia polityki społecznej, opracowywane przez PO, będą poprawiane w dyskusji z Polakami, do wyborów samorządowych za dwa lata.

Spotkanie przygotowywała m.in. liderka świętokrzyskiej PO, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, która jest wiceprzewodniczącą sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Jej zdaniem to co zostało zrobione w polityce społecznej przez ostanie osiem lat, było nakierowane na aktywność społeczną. "Nie było tak, że rozdawaliśmy tylko i wyłącznie pieniądze. Przede wszystkim postawiliśmy na łączenie aktywności zawodowej z obowiązkami rodzinnymi" - oceniła.

500 plus nie zawsze sprawiedliwe?

Posłanka odniosła się do wprowadzonego przez nowy rząd programy "Rodzina 500 plus", który - jej zdaniem - często budzi poczucie niesprawiedliwości społecznej.

Przypomniała propozycje PO w tej kwestii - 500 zł dla każdego dziecka, bez kryterium dochodowego na pierwsze dziecko, ale z kryterium dla zarabiających najwięcej. "Jesteśmy wówczas w stanie spowodować, żeby ta +Polska socjalna+ którą dzisiaj mamy, była +Polską społeczną+" - mówiła Okła-Drewnowicz. Według niej trzeba kłaść też nacisk na to, by łączyć świadczenia z pomocy społecznej z aktywizacją zawodową.

Posłanka Magdalena Kochan pokreśliła, że rodziny, mogą być "miejscem pracy", dla osób, które pomogą państwu wykonywać usługi opiekuńcze, potrzebne w danym momencie w rodzinie.

Jako prorodzinne działania rządów Platformy wymieniono m. in. dopłaty w programie "Mieszkanie dla Młodych", 52-tygodnowy urlop rodzicielski, wzrost liczby żłobków i przedszkoli, wprowadzenie Karty Dużej Rodziny.

B. wiceminister pracy i polityki społecznej, senator Jarosław Duda przypomniał o działaniach ugrupowania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. "Próbowaliśmy zbudować spójny system wsparcia, ale nie tego socjalnego. Najistotniejsza jest zamiana świadomości, która dokonała się przez ostatnie lata w całym polskim społeczeństwie" - podkreślił Duda.

W jego ocenie istotna jest kwestia praw osób z niepełnosprawnościami - m. in. prawa do pracy, do aktywnego udziału w głosowaniu podczas wyborów i wsparcie dla sportowców niepełnosprawnych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.