PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Od 1 sierpnia złożono prawie 17 tys. wniosków o świadczenie 500 plus

  • PAP/JS    9 sierpnia 2017 - 21:53
Podkarpackie: Od 1 sierpnia złożono prawie 17 tys. wniosków o świadczenie 500 plus
Ewa Leniart zapewniła jednocześnie, że na terenie woj. podkarpackiego "nie ma poważniejszych problemów ze składaniem wniosków"(fot. rzeszow.uw.gov.pl)

Prawie 17 tys. wniosków na świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus” złożyli przez kilka pierwszych dni sierpnia mieszkańcy Podkarpacia – poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Jak mówiła na konferencji prasowej podsumowującej pierwszy tydzień składania wniosków na nowy okres świadczeniowy, około 25 proc. wniosków zostało złożonych w formie elektronicznej. "Jest to pewne ułatwienie. Widać, że obywatele lubią z takiej formy składania wniosków korzystać" - oceniła wojewoda.

Wśród miast liderami pod względem liczby złożonych wniosków (dane na 4 sierpnia) są Rzeszów - ponad 2,1 tys. wniosków, Przemyśl i Mielec - oba po ponad pół tysiąca wniosków.

Leniart zapewniła jednocześnie, że na terenie woj. podkarpackiego "nie ma poważniejszych problemów ze składaniem wniosków", chociaż kilkanaście gmin zgłosiło na początku problem braku formularzy wniosków. Przypomniała, że nie ma już ministerialnego wzoru formularzy.

"Każdy z ośrodków pomocy społecznej opracowuje własny formularz i gmina miała obowiązek takie formularze przygotować, aby na 1 sierpnia, czyli pierwszy dzień składania nowych wniosków, te formularze były dostępne, a jeśli ich nie posiada, ma obowiązek zlecić ich dodrukowanie" - zaznaczyła wojewoda.

Dyrektor wydziału polityki społecznej UW w Rzeszowie Małgorzata Dankowska przypomniała, że od 1 sierpnia w urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie działa specjalna infolinia 800 100 990. Każdego dnia dzwoni na nią około 25 osób; najczęściej zadawane pytania dotyczą nowej zasady ustalania dochodu z działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu.

"Taki sposób rozliczania się obowiązuje od 1 sierpnia br. Dokumentowany jest w oparciu, nie jak do tej pory o oświadczenie członka rodziny, ale o odpowiednie dane i zaświadczenia z urzędu skarbowego" - przypomniała Dankowska.

Wojewoda zapewniła, że dotychczas nie odnotowano w województwie podkarpackim ewentualnych prób wyłudzenia pieniędzy za wypełnienie wniosku o świadczenie wychowawcze.

Na Podkarpaciu ze wsparcia programu "Rodzina 500 plus" korzysta prawie 152 tys. rodzin, a świadczenie wychowawcze otrzymuje ponad 246 tys. dzieci. Od uruchomienia programu do podkarpackich rodzin trafiło już ponad 1,9 mld zł (miesięcznie to ponad 122 mln zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.