PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: 2,3 tys. dzieci w żłobkach, gminy chcą kolejnych 1,7 tys. miejsc

  • PAP/AS    28 marca 2016 - 20:31
Podlaskie: 2,3 tys. dzieci w żłobkach, gminy chcą kolejnych 1,7 tys. miejsc
Urząd wdraża na poziomie regionu ministerialny program MALUCH, z którego pieniądze są przeznaczane m.in. na finansowanie miejsc opieki dla najmłodszych (fot. Pixabay.com)

Ponad 2,3 tys. maluchów korzysta w Podlaskiem z opieki w 41 żłobkach i klubach dziecięcych, a gminy zgłosiły zapotrzebowanie na kolejnych ponad 1,7 tys. miejsc opieki - wynika z informacji przekazanych PAP przez Podlaski Urząd Wojewódzki.
Ponad 2,3 tys. maluchów korzysta w Podlaskiem z opieki w 41 żłobkach i klubach dziecięcych, a gminy zgłosiły zapotrzebowanie na kolejnych ponad 1,7 tys. miejsc opieki - wynika z informacji przekazanych PAP przez Podlaski Urząd Wojewódzki.

Urząd wdraża na poziomie regionu ministerialny program MALUCH, z którego pieniądze są przeznaczane m.in. na finansowanie miejsc opieki dla najmłodszych.

Program działa od 2011 r. Mogą z niego korzystać zarówno samorządy, jak i jednostki innego typu (od 2013 r.), w tym również (od 2015 r.) wyższe uczelnie i podmioty z nimi współpracujące. Z danych Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w Podlaskiem, dzięki pieniądzom z programu więcej miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi powstało w podmiotach innych niż samorządy - poinformowała rzeczniczka wojewody Anna Idźkowska.

W latach 2011-2015 pięć miast: Suwałki, Siemiatycze, Sokółka, Łomża i Łapy utworzyły łącznie 297 miejsc w żłobkach. Gmina Krasnopol utworzyła również dwie instytucje dziennych opiekunów, które zapewniają opiekę dziesięciorgu dzieciom. Łączna dotacja na te przedsięwzięcia to ponad 2,5 mln zł. Urząd zaznaczył ponadto, że od 2013 r. gminy, które utworzyły miejsca, korzystają także z dotacji na ich funkcjonowanie. Było to dotychczas 2,4 mln zł.

Podmioty inne niż gminne stworzyły dzięki programowi MALUCH łącznie w regionie 775 miejsc opieki dla maluchów (38 podmiotów, ponad 1,6 mln zł dotacji); w 2016 r. 36 kolejnych placówek ma utworzyć 679 miejsc (ponad 1,5 mln zł łącznej dotacji).

Samorządem, który w ostatnich latach utworzył najwięcej miejsc w żłobkach dzięki programowi MALUCH (109), są Suwałki. Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta Suwałk powiedział PAP, że było to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy chcą wracać na rynek pracy. Zaznaczył, że kolejnych 96 nowych miejsc w publicznych żłobkach ma powstać w Suwałkach w 2016 r., co powinno jeszcze poprawić sytuację. W Suwałkach właśnie około stu dzieci jest zapisanych na listę oczekujących na przyjęcie do żłobka.

W 2016 r. w Podlaskiem - łącznie z Suwałkami - ma powstać 127 miejsc w placówkach gminnych (1,7 mln zł dotacji z MALUCHA). Oprócz Suwałk miejsca tworzą gmina Sokółka i Choroszcz.

W Białymstoku w miejskich żłobkach jest 927 miejsc, a w placówkach niepublicznych kolejnych 420 - poinformowała PAP Kamila Busłowska z biura prasowego prezydenta Białegostoku. Nie zaspakaja to potrzeb, gdyż na koniec 2015 r. na miejsca w żłobkach publicznych czekało prawie 1,8 tys. dzieci. Miastu trudno jednak dokładnie określić liczbę brakujących miejsc, bo - jak poinformowała Busłowska - dzieci korzystające z placówek niepublicznych oczekują na miejsce w placówkach publicznych.

Miasto podkreśla, że z roku na rok liczba miejsc w żłobkach miejskich w Białymstoku systematycznie wzrasta. Np. w 2006 r. w pięciu żłobkach publicznych było 430 miejsc. Teraz w siedmiu placówkach jest 927 miejsc. "Nowe placówki niepubliczne powstają, przekształcają się z klubów na żłobki i odwrotnie oraz wykreślają z rejestru, kończąc prowadzenie swojej działalności" - poinformowała Busłowska.

Od 2015 r. pieniądze z programu MALUCH mogą dostawać wyższe uczelnie. W 2015 r. w Podlaskiem powstało 70 miejsc (w żłobkach, klubach dziecięcych) na czterech uczelniach: Uniwersytecie w Białymstoku, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach oraz dwóch niepublicznych uczelniach w Łomży. Łączna dotacja na ten program cel to 380 tys. zł. W 2016 r. 30 miejsc będzie również tworzyć - we współpracy z innym podmiotem - Politechnika Białostocka, która dostała na ten cel 180 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.