PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlaskie, Białystok: Marszałek zaskarżył unieważnienie konkursu na dyrektora teatru

 • pt/pap    2 września 2016 - 11:45
Podlaskie, Białystok: Marszałek zaskarżył unieważnienie konkursu na dyrektora teatru
Teatr Dramatyczny w Białymstoku to placówka samorządu (fot.wrotapodlasia.pl)

• Marszałek województwa podlaskiego zaskarżył do sądu rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, który unieważnił nowy konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego w Białymstoku - placówki samorządu.
• Wybór szefa tego teatru jest wstrzymany do zakończenia sprawy.
Informację o złożonej skardze potwierdziła rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Urszula Arter. Zgodnie z przepisami, skarga samorządu przesłana została do wojewody, za jego pośrednictwem w ciągu miesiąca trafić powinna do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Chodzi o konkurs na nowego dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Kontrakt z dotychczasową dyrektor Agnieszką Korytkowską-Mazur wygasł z końcem sierpnia. W marcu zarząd województwa podlaskiego ogłosił konkurs na nowego dyrektora. Zgłosiło się kilkunastu kandydatów, kilku z nich odpadło ze względu na braki formalne w swoich zgłoszeniach, od czego się odwoływali. Ostatecznie komisja konkursowa wybrała kandydaturę Piotra Półtoraka, aktora teatru.

Skargi na procedurę

Po tym rozstrzygnięciu, do władz województwa wpływać zaczęły skargi - głównie od kontrkandydatów - na procedurę, ale i sam przebieg konkursu.

Pod koniec czerwca zarząd regionu podjął decyzję o anulowaniu wyników konkursu i ogłosił nowy, ale 29 czerwca wojewoda podlaski - rozstrzygnięciem nadzorczym - stwierdził nieważność uchwały zarządu województwa dotyczącej ogłoszenia nowego konkursu.

Prawnicy wojewody uznali bowiem, że brak jest podstaw "faktycznych i prawnych" do zakwestionowania wyników przeprowadzonego konkursu, w którym na stanowisko dyrektora wybrano Piotra Półtoraka.

W uzasadnieniu napisali m.in., że dokumenty z postępowania konkursowego nie potwierdzają okoliczności świadczących o braku bezstronności członków komisji, a o zmianę jej składu nikt nie wnioskował.

Zarząd województwa podlaskiego postanowił to rozstrzygnięcie wojewody zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

Samorządowcy argumentują m.in., że wojewoda w trybie nadzoru stwierdził, że treść uchwały o nowym konkursie "w sposób istotny narusza prawo", a - w ich ocenie - nie wskazuje, na czym owo naruszenie i jego istotność miałaby polegać.

Potrzebna ocena sądowa

Dlatego uznali, że potrzebna jest ocena sądowa - zarówno podstaw prawnych rozstrzygnięcia nadzorczego jak również prawidłowości uchwały w sprawie ponownego przeprowadzenia i ogłoszenia konkursu na dyrektora teatru oraz poprawności przeprowadzonego wcześniej postępowania konkursowego.

Rozstrzygnięcie wojewody wstrzymało ponowny konkurs. Osobą pełniącą obowiązki szefa placówki jest obecnie Małgorzata Dąbrowicz, dotychczas zastępca dyrektora. Samorząd zapewnia, że teatr ma przygotowane plany finansowe i repertuarowe na działalność w najbliższych miesiącach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.