PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie i Lubelskie: wykryto kolejne ogniska ASF u trzody chlewnej

  • PAP/KDS    18 sierpnia 2017 - 17:03
Podlaskie i Lubelskie: wykryto kolejne ogniska ASF u trzody chlewnej

W wojewódzkie lubelskim i podlaskim pojawiły się kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (fot. farmer.pl)

W wojewódzkie lubelskim i podlaskim pojawiły się kolejne dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Tym samym - jak wynika z piątkowego (18.08) komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii - ich liczba wzrosła już do 77.
Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, chorobę stwierdzono u trzody chlewnej na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Pierwsze z dwóch nowych ognisk stwierdzono w gospodarstwie w gminie Rajgród (Podlaskie); w gospodarstwie było 19 świń. Drugie ognisko ASF odkryto w gospodarstwie w gminie Biała Podlaska (Lubelskie), gdzie utrzymywano 25 świń.

Czytaj więcej: Lubelskie, ASF: sejmik chce stanu klęski żywiołowej

Oba gospodarstwa znajdują się na tzw. obszarach zagrożenia, wyznaczonych w związku z wcześniejszym przypadkami afrykańskiego pomoru świń. "W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby" - podał GIW w komunikacie.

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju 77 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego 54 - w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u trzody chlewnej wykryto w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też ponad 440 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padłych dzików).

Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: