PARTNER PORTALU
 • BGK

Podlaskie: Pielgrzymka ludzi pracy z Łap do Hodyszewa

 • PAP    1 maja 2018 - 13:10
Podlaskie: Pielgrzymka ludzi pracy z Łap do Hodyszewa
(Fot. facebook/Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie)

Od dziewięciu lat 1 maja mieszkańcy Łap (woj. podlaskie), wyruszają na pątniczy szlak do oddalonego o 25 km sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie. To Pielgrzymka Ludzi Pracy, podczas której pątnicy modlą się o miejsca pracy dla mieszkańców Łap i okolic.
 • Po raz kolejny 1 maja mieszkańcy Łap wyruszyli na pątniczy szlak do oddalonego o 25 km sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie.
 • W pielgrzymce idzie ok. 100 osób, wśród nich całe rodziny.
 • Pielgrzymka ludzi pracy w Łapach po raz pierwszy zorganizowana została w 2009 roku, gdy w miejscowości upadły, najpierw cukrownia, a potem Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego.

Pierwszy dzień maja to w kościele katolickim wspomnienie świętego Józefa Rzemieślnika - patrona ludzi pracy. Św. Józefowi poświęcona jest jedna z kaplic w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża w Łapach.

- Zatroskany o los Świętej Rodziny, pracował jako cieśla w nazaretańskim warsztacie. Jego ciężka praca połączona była zawsze z modlitwą. Dzisiejsze święto zostało ustanowione ponad sześćdziesiąt lat temu i ma podkreślać wyjątkową rolę pracy w życiu każdego człowieka - powiedział proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Łapach ks. Krzysztof Jurczak.

Ks. Jurczak podkreślił, że praca w życiu człowieka oprócz tego wymiaru materialnego ma również wymiar duchowy "tej wewnętrznej pracy nad sobą i jakim się jest człowiekiem, bo myślę, że ona uszlachetnia" - mówił.

Pielgrzymka ludzi pracy w Łapach po raz pierwszy zorganizowana została w 2009 roku, gdy w miejscowości upadły, najpierw cukrownia, a potem Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Jak powiedziała współorganizatorka Pielgrzymki Ludzi Pracy Barbara Tomaszewska, po upadku zakładów pracę straciło łącznie ponad tysiąc osób.

- Ludzie stracili pracę. Dziś w mieście powstają nowe inwestycje, a ludzie odzyskują wiarę, że będą mieli pracę w swoim miejscu zamieszkania - mówiła Tomaszewska.

Według informacji przekazanych przez organizatorów pielgrzymki, obecnie z biegiem lat sytuacja w Łapach się poprawia. By ożywić miasto powstała prowadzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu podstrefa Łapy Tarnobrzeskiej SSE Euro-Park Wisłosan. Urząd miasta w Łapach chce, aby podstrefa miała powierzchnię 24 ha.

- Od ubiegłego roku zostało tam zatrudnionych do remontów wagonów dwadzieścia osób, to już jest jakiś sukces - mówił uczestnik pielgrzymki.

Wielu uczestników podkreślało, że pielgrzymką z Łap do Hodyszewa rozpoczyna pielgrzymkowy sezon, a Pielgrzymka Ludzi Pracy jest dla nich "formą jedności".

- Jestem człowiekiem pracy, więc taka radość ogromna, że praca jest, że daje chleb dla mojej rodziny - mówiła jedna z pątniczek i dodawała, że idzie, aby podziękować za wszystkie otrzymane łaski, o to, aby Łapy się rozwijały"

W pielgrzymce idzie ok. 100 osób, wśród nich całe rodziny. Celem wszystkich jest Sanktuarium Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie należące do diecezji łomżyńskiej, które przez wiernych nazywane jest Jasną Górą Podlasia. Pątnicy dotrą tam ok. godz. 16.

Jak powiedział ks. Jurczak z Łap, kult tego miejsca trwa od XVIII w. i od zawsze słynęło ono z tego, "że ludzie w Hodyszewie modlili się o błogosławieństwo w ich pracy, wielu przyjeżdża tu rolników, żeby prosić o błogosławieństwo gospodarstw. Ludzie proszą o rzeczy takie codzienne" - mówił kapłan, dodając, że w Hodyszewie w pierwszą niedzielę lipca odbywa się zawsze uroczyste błogosławieństwo dzieci.

Pielgrzymka Ludzi Pracy do Sanktuarium w Hodyszewie rozpoczęła tegoroczne pielgrzymowanie w województwie. Jutro prawosławni w regionie pójdą do cerkwi w Zwierkach k. Zabłudowa, a w sobotę z archikatedry w Białymstoku po raz 25. wyruszy jedyna w regionie pielgrzymka mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • obs1248, 2018-05-02 10:36:17

  Radziłbym zakasać rękawy i wspomóc modlitwę do Stwórcy czynem. Wszystkich.którzy dezorganizują funkcjonowanie gospodarki publicznie piętnujcie. ..."nie lękajcie się"...
 • szaman, 2018-05-02 10:36:02

  Jak już to może też o rozum by się pomodlili.....
 • Józef Litwa, 2018-05-01 22:48:42

  Do ada212: zadajesz sobie duzo trudu by okazać nienawisc wobec Pana Boga. Bezradne kłamstwa i łajdactwo to sie kryje za ada. Ja prosze o usuniecie postu. Ks. Krzysztof na prawo do dobrego imienia ktore gwarantuje mu prawo polskie