PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: PO chce tworzyć szeroką koalicję w wyborach do sejmiku

  • PAP/JS    3 grudnia 2017 - 19:56
Podlaskie: PO chce tworzyć szeroką koalicję w wyborach do sejmiku
Tyszkiewicz mówił, że Platforma wychodzi z tych wyborów "wzmocniona, zjednoczona, z odnowionym mandatem, pełna energii" (Fot. Facebook/RobertTyszkiewicz)

Szerokie porozumienie na bazie obecnej koalicji z PSL, poszerzone o Nowoczesną, lewicę i samorządowców bezpartyjnych - to pomysł podlaskiej Platformy Obywatelskiej na przyszłoroczne wybory do sejmiku województwa.
Mówił o nim na konferencji prasowej w Białymstoku, wybrany w sobotę na nową kadencję, przewodniczący PO w regionie poseł Robert Tyszkiewicz.

Tyszkiewicz mówił, że Platforma wychodzi z tych wyborów "wzmocniona, zjednoczona, z odnowionym mandatem, pełna energii". Zapowiedział rozpoczęcie rozmów, by doszło do zbudowania koalicji w wyborach samorządowych, w tym do sejmiku województwa podlaskiego. "Będziemy prowadzili rozmowy z naszymi partnerami politycznymi, z organizacjami pozarządowymi i oczywiście z niezależnymi samorządowcami. Oni są niesłychanie istotni dla kształtu wyborów samorządowych" - mówił dziennikarzom Tyszkiewicz.

Dopytywany o szczegóły powiedział, że w wyborach do sejmiku głównym partnerem jest Polskie Stronnictwo Ludowe, z którym obecnie Platforma tworzy koalicję dysponującą większością głosów w samorządzie województwa. "Jesteśmy w stanie do tej naszej współpracy zaprosić nowe partie polityczne i nowe środowiska" - mówił przewodniczący podlaskiej Platformy. Wymienił Nowoczesną, lewicę i samorządowców bez przynależności partyjnej.

Podobnie ma być w wyborach do Rady Miasta Białystok. Tu Platforma nie jest w żadnej koalicji, a w radzie jest partią opozycyjną (samodzielną większość ma PiS). Wybrany na nową kadencję przewodniczący PO w mieście Zbigniew Nikitorowicz (na co dzień zastępca prezydenta Białegostoku) mówił, że takie rozmowy o tworzeniu koalicji będą prowadzone od początku nowego roku.

"Nowe władze Platformy, z nowym mandatem, przystępują do rozmów, negocjacji, budowania koalicji. Nasz zamiar podstawowy pozostaje bez zmian: chcemy wspólnych list, wspólnych kandydatów szeroko rozumianego środowiska obywatelskiego, chcemy dużej koalicji obywatelskiej" - mówił Tyszkiewicz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • ..., 2017-12-04 11:22:42

    Do Grzegorz: Państwo Teoretyczne ch... d... i kamieni kupy jest skazane na triumf nad zamachowcami na świętą własność kamieniczników...
  • Grzegorz, 2017-12-04 07:51:26

    Zwycięztwo?!