PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Umorzono sprawę oświadczeń majątkowych b. wicewojewody

  • PAP/EM    18 stycznia 2017 - 15:17
Podlaskie: Umorzono sprawę oświadczeń majątkowych b. wicewojewody
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyło w połowie 2014 roku CBA (fot. pixabay)

Sąd Rejonowy w Łomży (Podlaskie) warunkowo umorzył w środę (18 stycznia) na 2 lata postępowanie w sprawie b. wicewojewody podlaskiego i b. szefa PSL w regionie Wojciecha Dzierzgowskiego, któremu prokuratura zarzucała nieprawidłowości przy składaniu oświadczeń majątkowych.
Sąd uznał, że w swoich oświadczeniach polityk podał nieprawdę, bo nie znalazły się tam wszystkie informacje o zaciągniętych przez niego kredytach, ale jednocześnie ocenił, że wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, co dało możliwość warunkowego umorzenia postępowania.

Wojciech Dzierzgowski ma też zapłacić 5 tys. zł świadczenia pieniężnego - poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łomży Jan Leszczewski. Wyrok nie jest prawomocny.

Łomżyński sąd zajmował się tą sprawą jeszcze raz, po uchyleniu wyroku uniewinniającego przez Sąd Najwyższy. Prokuratura wnioskowała o karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, oskarżony chciał uniewinnienia.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyło w połowie 2014 roku CBA, po analizie oświadczeń majątkowych Wojciecha Dzierzgowskiego jako wicewojewody podlaskiego. Sprawę prowadziła prokuratura w Olsztynie, która ostatecznie postawiła mu 13 zarzutów i skierowała do sądu akt oskarżenia.

W lipcu 2015 roku Sąd Rejonowy w Łomży ocenił jednak, że przy składaniu oświadczeń majątkowych do urzędników państwowych nie można stosować tych samych przepisów, co do samorządowych, i uznał, że w tej sytuacji wicewojewoda nie miał obowiązku wykazywania swoich zobowiązań, a jedynie aktywa, i dlatego, w tym zakresie, został uniewinniony.

Co do wątku składania nierzetelnych dokumentów przy ubieganiu się o kredyty, sąd wziął pod uwagę wnioski banków o umorzenie postępowania. Okazało się bowiem, że Dzierzgowski kilka długów już spłacił, a pozostałe spłaca. Postępowanie w tym zakresie sąd rejonowy warunkowo umorzył i orzekł 8 tys. zł świadczenia pieniężnego; podtrzymał to sąd okręgowy.

Kasację od wyroku złożyła prokuratura, a jesienią ub. roku Sąd Najwyższy zakwestionował wykładnię przepisów ustawy antykorupcyjnej zastosowaną przez łomżyńskie sądy, wyroki uchylił w części uniewinniającej i sprawę zwrócił do ponownego rozpoznania sądowi rejonowemu, który w środę wydał wyrok w pierwszej instancji.

Gdy w 2015 roku akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu, Wojciech Dzierzgowski został odwołany ze stanowiska wicewojewody podlaskiego. W związku z postępowaniem prokuratury i zarzutami przestał też być prezesem wojewódzkich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, którym był od połowy 2008 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.