PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie: Władze Hajnówki nieugięte. Wciąż nie chcą marszu

  • PAP/EM    22 lutego 2017 - 14:52
Podlaskie: Władze Hajnówki nieugięte. Wciąż nie chcą marszu
Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki (fot. mat. prasowe)

Burmistrz Hajnówki (Podlaskie) podjął decyzję o zaskarżeniu postanowienia sądu, który uchylił zakaz organizacji II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych.
Zażalenie musi zostać złożone w środę; na jego rozpoznanie sąd apelacyjny będzie miał 24 godz.
Sąd Okręgowy w Białymstoku uchylił decyzję władz Hajnówki o zakazie marszu, organizowanego 26 lutego m.in. przez ONR. Uwzględnił tym samym odwołanie organizatorów tego zgromadzenia.

Wydając zakaz, burmistrz Hajnówki powołał się na prawo o zgromadzeniach i uznał, że w tym dniu i przy planowanej trasie, zgromadzenie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach. Powołał się przy tym m.in. na stanowisko przyjęte przez większość radnych, którzy marszowi byli przeciwni.

Sąd okręgowy zwrócił jednak uwagę na to, iż wolność pokojowych zgromadzeń jest jednym z praw konstytucyjnych. Ocenił też, iż zagrożenia, które wskazał burmistrz nie zostały poparte jakimikolwiek dowodami, a opierają się na subiektywnych i hipotetycznych zapatrywaniach władz i części mieszkańców Hajnówki.

Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje, w ciągu 24 godz. od jego wydania (zapadło we wtorek ok. godz. 14), zażalenie do sądu apelacyjnego. Ten ma kolejną dobę na rozpoznanie zażalenia.

Władze Hajnówki postanowiły zażalenie złożyć - poinformował o tym zastępca burmistrza miasta Andrzej Skiepko. Dokumenty muszą więc w godzinach popołudniowych w środę trafić do sądu w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.