PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie, wybory uzupełniające do Senatu: Od północy cisza wyborcza

  • PAP/AT    4 marca 2016 - 12:38
Podlaskie, wybory uzupełniające do Senatu: Od północy cisza wyborcza
Zakaz agitacji dotyczy terenu okręgu wyborczego, gdzie odbywają się wybory, ale także mediów ogólnopolskich i internetu (fot.fotolia)

• Od północy z 4 na 5 marca do zakończenia głosowania w wyborach uzupełniających do Senatu będzie trwała cisza wyborcza.
• Zabroniona będzie agitacja mogąca wpłynąć na wynik wyborów.
Sekretarz PKW Beata Tokaj powiedziała w piątek (4 marca), że zakaz agitacji dotyczy terenu okręgu wyborczego, gdzie odbywają się wybory, ale także mediów ogólnopolskich i internetu. Od północy nie będzie można więc namawiać do głosowania na kandydatów startujących w tych wyborach, wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami. Najwyższa grzywna - od 500 tys. zł do 1 mln zł - grozi za publikację sondaży.

Ocena, czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej, należy do organów ścigania i sądów - dodała Tokaj.

Okręg wyborczy nr 59 obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. Wybory uzupełniające w tym okręgu są konieczne, bo wybrany tam na senatora Bohdan Paszkowski (PiS) został po jesiennych wyborach wojewodą podlaskim.

Do Senatu w wyborach uzupełniających startują: Anna Maria Anders zgłoszona przez PiS, Mieczysław Bagiński (PSL), Szczepan Barszczewski (KORWiN), Andrzej Chmielewski (Samoobrona), Sławomir Gromadzki zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców Szary Obywatel, Jerzy Ząbkiewicz zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców "Praca i Przyszłość" - Jerzy Ząbkiewicz Senatorem Twojego Regionu - wynika z informacji na stronie internetowej PKW.

Kampania wyborcza kończy się o godz. 24 w nocy z piątku na sobotę. Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godzinach 7-21.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie wolno także podawać do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów. Zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • obserwator politłuków, 2016-03-04 13:44:32

    Podlasiuki to nawet kota prezesa by wybrali, bezrozumni. Kurski zostawil za soba spalona ziemie w Gdansku, to dal sie wybrac Podlasiukom. Glupawy narodek. Sciana wschodnia. Anderswo nie miała by cienia szans.