PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie, zagrożenie ASF: Strefa ochronna będzie większa

  • PAP/AT    16 lutego 2016 - 15:10
Podlaskie, zagrożenie ASF: Strefa ochronna będzie większa
Do tej pory w Polsce stwierdzono 85 przypadków ASF u dzików (fot.pixabay.com)

• 2 marca powiększy się w Podlaskiem strefa ochronna wyznaczona w związku z ASF.
• Do strefy wejdzie część gminy Zabłudów oraz gminy Czyże i Hajnówka.
• Najwięcej przypadków ASF u dzików potwierdzono w powiatach sokólskim i białostockim.
Włączenie tych obszarów do strefy oznacza konieczność badania trzody przy próbie sprzedaży lub wywozie poza strefę - wyjaśnił we wtorek (16 lutego) wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. chorób zakaźnych zwierząt w Białymstoku Mirosław Czech.

Województwo podlaskie, głównie powiaty sokólski i białostocki, pozostaje dotąd jedynym regionem w Polsce, gdzie występuje ASF u dzików (85 przypadków). Były też trzy ogniska tego wirusa u trzody chlewnej.

Polska zabiegała o zmianę decyzji Komisji Europejskiej ws. rozszerzenia strefy z ograniczeniami. Była ona podjęta przy sprzeciwie Polski. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel rozmawiał o tym w poniedziałek w Brukseli na posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa, jednak Komisja podjętej wcześniej decyzji nie zmieniła i strefa będzie rozszerzona.

Czytaj też: Zagrożenie ASF: Ministerstwo Rolnictwa planuje odstrzał ok. 40 tys. dzików

W poniedziałek (15 lutego) minister Jurgiel przekonywał w Brukseli, że restrykcje związane z ASF powinny dotyczyć tych obszarów, na których choroba ta faktycznie występuje, ale te apele nie zostały wysłuchane. Jurgiel mówił, że na obszarze włączonym do strefy z ograniczeniami wykryto "dwa czy trzy przypadki" ASF; jak ocenił "jeszcze rok i strefa zostanie zniesiona".

Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku poinformował, że decyzja o powiększeniu strefy została ogłoszona w dzienniku ustaw UE 11 lutego i wejdzie w życie w ciągu 20 dni, czyli 2 marca. Podkreślił, że obszar strefy będzie rozszerzony "nieznacznie". Na terenie włączanym do strefy znajduje się ogółem 135 stad, w których łącznie hodowanych jest ponad 3,9 tys. sztuk trzody; jedno gospodarstwo w gminie Hajnówka jest duże - hoduje 1,2 tys. świń.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 85 przypadków ASF u dzików (u ok. 140 dzików) i trzy ogniska u świń (łącznie u 16 sztuk trzody). Wszystkie znajdowały się w pasie ok. 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźna dla ludzi.

Najwięcej przypadków ASF u dzików potwierdzono w powiatach sokólskim i białostockim. Pierwszy przypadek w powiecie hajnowskim miał miejsce w marcu 2015 w gminie Narewka.

Ministerstwo rolnictwa planuje sanitarny odstrzał ok. 40 tys. dzików w 42 powiatach na obszarze w pasie ok. 50 km od wschodniej granicy Polski w związku z ASF. Opinię do tych planów, w ramach prowadzonych konsultacji społecznych, wydała komisja ds. zwierząt Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP).

Z przekazanej we wtorek jej treści przez organizacje ekologiczne wynika, że komisja wskazuje na brak kompleksowej analizy skutków proponowanych działań dla przyrody. Podkreśla również, że masowe odstrzały dzików mogą przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego, bo mogą przyspieszyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.