PARTNER PORTALU
  • BGK

Podwarszawski Radzymin stawia na rodziny. Będzie dopłacał do opieki najmłodszych dzieci

  • KDS    10 lipca 2017 - 11:51
Podwarszawski Radzymin stawia na rodziny. Będzie dopłacał do opieki najmłodszych dzieci
Podwarszawski Radzymin wprowadza Bon Malucha (fot. pyxabya.com)

Od 300 do 500 zł - na takie wsparcie będą mogły liczyć rodziny wychowujące małe dzieci w podwarszawskim Radzyminie. Gmina od 1 września 2017 wprowadza Bon Malucha, pieniądze mają pomóc rodzinie w opłaceniu kosztów żłobka lub zatrudnienia niani.
• Warunkiem otrzymania świadczenia jest posiadanie Radzymińskiej Karty Mieszkańca i płacenie podatków w gminie Radzymin. 

• - Wierzę, że tego typu działania przynoszą gminie długofalowy rozwój, integrują naszą społeczność i zachęcają do płacenia podatków w miejscu zamieszkania - mówi Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina. 

• Podwarszawski Radzymin to kolejna gmina w Polsce, której mieszkańcy mogą liczyć na finansowe wsparcie w wychowaniu dzieci. Podobne rozwiązania wprowadza Warszawa. Od lat działają w Nysie. 

Jak tłumaczą urzędnicy radzymiński „Bon Malucha” ma wypełnić lukę w wsparciu rodzin z małymi dziećmi, dla których kończą się urlopy rodzicielskie, a których dzieci nie weszły jeszcze w wiek przedszkolny. 

- Bon Malucha to nasza propozycja dla młodych rodzin, które wybrały gminę Radzymin na swoje miejsce do życia, a nie mają wsparcia ze strony dziadków w wychowaniu małych dzieci – mówi Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina. Jak dodaje, w ciągu ostatnich dwóch lat praktycznie rozwiązano w gminie problem dostępności miejsc w przedszkolach. - Teraz chcemy pomóc rodzicom najmłodszych radzyminiaków poprzez dofinansowanie do kosztów opieki w żłobkach, klubach dziecięcych, przez dziennych opiekunów lubi nianie. Wierzę, że tego typu działania przynoszą gminie długofalowy rozwój, integrują naszą społeczność i zachęcają do płacenia podatków w miejscu zamieszkania – uzupełnia. 

Warunkiem skorzystania z programu jest posiadanie Radzymińskiej Karty Mieszkańca. Mogą ją otrzymać osoby zamieszkałe w gminie Radzymin i płacące tu podatki. W założeniach Bon jest jedną z zachęt, która ma skłonić młode rodziny, osiedlające się w gminie Radzymin, aby tu zacząć płacić podatki i na dobre się zadomowić. Dlatego został włączony w zakres korzyści powiązanych z wprowadzoną niedawno Radzymińską Kartą Mieszkańca, której celem jest właśnie kreowanie tożsamości lokalnej i integracja społeczności.

Bon Malucha ma przysługiwać rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku od 13 miesiąca życia do ukończenia 31 sierpnia roku, w którym dziecko ukończy 3. rok życia i korzystają z usług żłobka, klubu dziecięcego, dziennego opiekuna lub niani na podstawie odpowiedniej umowy.

Wysokość Bonu Malucha wyniesie miesięcznie:
− 300,00 zł w przypadku, gdy rodzice mają na utrzymaniu jedno dziecko;
− 400,00 zł w przypadku, gdy rodzice mają na utrzymaniu dwoje dziecko;
− 500,00 zł w przypadku, gdy rodzice mają na utrzymaniu troje lub więcej dzieci.

Pieniądze będą przyznawane bez względu na dochód w rodzinie. - O dofinansowanie można wystąpić bez ograniczeń w postaci maksymalnego dochodu na członka rodziny. Jedynym warunkiem jest zamieszkanie w Gminie Radzymin i odprowadzanie tu podatku, oraz udokumentowane koszty opieki - precyzują urzędnicy.

- Pomagamy młodym rodzinom w opiece nad dziećmi, w powrocie rodziców na rynek pracy i jednocześnie obwarowujemy Bon Malucha w taki sposób, aby środki mogły być przeznaczone wyłącznie na dzieci. Dofinansowanie będzie stanowić nawet połowę kosztów żłobka. Jeśli nasz program zadziała, być może korzystnym efektem ubocznym będzie powstanie większej ilości prywatnych żłobków na terenie gminy, bo ludzi będzie stać na skorzystanie z ich usług – dodaje Chaciński.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.