PARTNER PORTALU
  • BGK

Podział statystyczny woj. mazowieckiego ma być korzystniejszy od administracyjnego

  • PAP    6 maja 2016 - 18:01
Podział statystyczny woj. mazowieckiego ma być korzystniejszy od administracyjnego

W ocenie Pawła Swianiewicza z UW podział administracyjny Mazowsza mogłoby przynieść więcej negatywnych konsekwencji niż korzyści. (Fot.: UMWM)

• Zdaniem ekspertów podział administracyjny Mazowsza przyniósłby więcej szkód niż korzyści.
• Szansą jest natomiast planowany podział statystyczny na europejskie jednostki statystyczne.
Pomysł wydzielenia z województwa mazowieckiego generującej dochody stolicy, po to by zagwarantować uboższej części regionu większe fundusze UE, był analizowany w Radomiu przez ekspertów, polityków i samorządowców z regionu radomskiego.

W ocenie prof. dr. hab. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego podział administracyjny Mazowsza mogłoby przynieść więcej negatywnych konsekwencji niż korzyści. Jak zauważył ekspert, zdecydowaną większość dochodów woj. mazowieckiego generuje Warszawa i okolice.

"Wydatki natomiast pojawiają się w zewnętrznej części Mazowsza, np. te związane z utrzymaniem regionalnych przewozów kolejowych. Przewozy z aglomeracji warszawskiej praktycznie nie wymagają dofinansowania, bo same się utrzymują ze sprzedaży biletów. Wsparcia finansowego wymagają natomiast linie kolejowe znajdujące się w dalszej odległości od stolicy" - powiedział PAP prof. Swianiewicz.

Naukowiec podważył także zasadność reformy administracyjnej potrzebą walki o środki unijne. Według niego wydatkowanie funduszy europejskich jest tylko jednym z wielu zadań województwa. Poza tym, jak podkreślił, w tej chwili nie wiadomo, jak będzie wyglądała polityka regionalna UE po 2020 r., ani jakie będą losy wspólnoty.

W ocenie Swianiewicza na podziale administracyjnym województwa mogłoby skorzystać tzw. woj. stołeczne, ale tylko w wymiarze finansowym. "Stolica zatrzymałaby dużą część dochodów, dodatkowe wydatki nie byłyby duże" - stwierdził ekspert. "Gdybym jednak był prezydentem Warszawy, to pewnie ucieszyłbym się z powodów czysto finansowych. Ale w szerszym rozumieniu problemu - bym się zmartwił, bo podział wiązałby się mniejszą zdolnością tworzenia spójnej polityki dla całego regionu" - dodał.

Zmiany administracyjne są niepotrzebne

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik przekonywał, że podział administracyjny woj. mazowieckiego, które - według niego - obecnie charakteryzuje się najwyższą dynamiką wzrostu ekonomicznego, nie tylko w Polsce, ale i w UE - byłby błędem. "Dzielenie województwa spowodowałoby, że otrzymalibyśmy silne ekonomicznie woj. stołeczne i bardzo biedne, z dużymi problemami - jeśli chodzi o wypełnianie usług publicznych - woj. mazowieckie" - stwierdził Struzik.

Według niego, aby uzyskać środki unijne niepotrzebne są zmiany administracyjne. "Powinniśmy zrobić wszystko, aby Komisja Europejska zaakceptowała złożony do Eurostatu wniosek o podział statystyczny regionu na dwie jednostki statystyczne" - stwierdził Struzik. W jego ocenie taki zabieg nie generuje żadnych kosztów, nie niszczy tożsamości Mazowsza, a zwiększa szansę subregionów: siedleckiego, ostrołęckiego, radomskiego, płockiego i ciechanowskiego na skorzystanie ze środków unijnych w przyszłej perspektywie.

Wydzielenie statystyczne pomoże w pozyskiwaniu funduszy

Zdaniem Tomasza Śmietanki, burmistrza Kozienic, przewodniczącego konwentu wójtów i burmistrzów i prezydentów południowego Mazowsza, wydzielenie statystyczne Warszawy z Mazowsza pomoże w pozyskiwaniu funduszy UE w nowym okresie programowania.

"Atutem Mazowsza jest jego siła i wielkość. Większy budżet daje większe możliwości rozwojowe, większe szanse na odważne inwestycje, a przy mądrej polityce sejmiku i zarządu województwa, daje szanse na bardziej równomierne rozdzielanie pieniędzy w nowym okresie programowania" - powiedział PAP Śmietanka.

"Jako samorządowcy liczymy na bardziej sprawiedliwy podział środków unijnych. Mniej klucza politycznego, a więcej podejścia merytorycznego i wyrównywania szans gmin - niezależnie od sympatii politycznych" - dodał.

W lutym GUS złożył do Eurostatu wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne. Takie rozwiązanie ma przynieść korzyści przede wszystkim słabiej rozwiniętej części województwa.

W 2018 r. woj. mazowieckie miałoby zostać podzielone na dwie odrębne jednostki statystyczne: tzw. NUTS2 warszawski stołeczny i NUTS2 mazowiecki regionalny. Pierwszy ma obejmować Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: mińskim, otwockim, piaseczyńskim, grodziskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim i wołomińskim, a drugi pozostałą część województwa. (NUTS - to stosowana w UE jednostka terytorialna dla celów statystycznych; po podziale Mazowsza w Polsce będzie 17 NUTS2).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • normalny, 2016-05-07 10:38:28

    znowu pomysł warszawki na okradanie budżetu unijnego na rzecz słabego - bogatego mazowsza kolejne oszukiwanie polaków przez tych co sie dorwali do urzędów, żeby im było jeszcze lepiej tak jak w NIK ocena straży miejskich tak robiona by pokazać jak to efektowna jest warszawka a jak już się nie dało... to na wykresach nik nie pokazywał danych z warszawki bo były wielokrotnie większe niż wszystkie inne badane straże razem wzięte  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: