PARTNER PORTALU
  • BGK

Polacy chcą głosować przez internet

  • PAP    29 kwietnia 2014 - 11:30
Polacy chcą głosować przez internet

- 68 proc. Polaków najchętniej zagłosowałoby w lokalu wyborczym; większość pozytywnie ocenia inne mechanizmy: głosowanie przez pełnomocnika (69 proc.) i korespondencyjne (61 proc.). 76 proc. postuluje umożliwienie głosowania przez internet - wynika z badania CBOS i Biura RPO.
Procedury te - zdaniem respondentów - powinny być adresowane przede wszystkim dla wyborców niepełnosprawnych i starszych.

Raport "Ułatwienia w głosowaniu - wiedza, opinie i oczekiwania", powstał w ramach projektu badawczego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz CBOS. Prezentacja raportu odbędzie się we wtorek przed południem.

Jak wynika z badania, 76 proc. Polaków chciałoby wprowadzenia w Polsce możliwości głosowania przez internet, z czego 44 proc. uważa, że w ten sposób powinni móc głosować wszyscy wyborcy, a 32 proc. - że tylko ci, którzy mają trudności z dotarciem do lokalu wyborczego. Wprowadzeniu głosowania przez internet sprzeciwia się 18 proc. ankietowanych.

Twórcy badania porównali te oczekiwania do sondażu z 2011 r; 49 proc. badanych chciało wtedy, by umożliwić wszystkim głosowanie przez internet, a 26 - niepełnosprawnym. Dziś więcej osób kładzie nacisk na ograniczenie ułatwień do osób starszych i niepełnosprawnych - zauważa CBOS.

Czytaj też:  Gminy muszą przystosować lokale wyborcze do niepełnosprawnych

W badaniu wskazano, że 69 proc. badanych popiera głosowanie przez pełnomocnika. Większość z nich (51 proc.) dobrze ocenia wariant obowiązujący obecnie w prawie - czyli dostępność takiej opcji dla osób niepełnosprawnych i starszych, 18 proc. chce, by wszyscy mieli możliwość głosowania w ten sposób. 25 proc. ankietowanych negatywnie ocenia pośrednictwo pełnomocnika.

Według CBOS, 62 proc. badanych widzi potrzebę wprowadzenia nieistniejącej dziś opcji głosowania w domu - tak, by członkowie komisji wyborczej przyjeżdżali do głosującego z urną, jednak tylko 12 proc. chce, by była to procedura dostępna dla wszystkich. 50 proc. wskazuje, że powinna to być opcja dla osób niepełnosprawnych i chorych. 33 proc. badanych nie chce w ogóle takiej możliwości, 5 proc. nie ma zdania.

Z badania wynika, że głosowanie korespondencyjne - które jest obecnie dostępne dla osób niepełnosprawnych, a także Polaków za granicą - popiera 61 proc. badanych, 35 proc. spośród nich zastrzega, że powinna to być procedura dla tych, dla którzy mają kłopot z dotarciem do lokalu wyborczego; 26 proc. - że dla wszystkich. 32 proc. uważa, że nie powinno w ogóle być takiej możliwości; 7 proc. nie ma zdania.

Z kolei pytani o to, jak sami chcieliby głosować ankietowani wskazują przede wszystkim na głosowanie w lokalu wyborczym (68 proc. ankietowanych). Jak zaznaczają twórcy badania, tę odpowiedź wybierali też niepełnosprawni i osoby starsze; wskazywali oni jednak konieczność właściwego przystosowania lokali wyborczych oraz zwiększenia dostępności dowozu wyborców niepełnosprawnych.

Pozostali - jak wskazuje CBOS - najchętniej wskazują opcję głosowania przez internet (27 proc.) Inne procedury są mniej popularne. Według CBOS, 2 proc. ankietowanych chciałoby, by członkowie komisji wyborczej przyszli do ich domu z urną wyborczą, 1 proc. zagłosowałoby korespondencyjnie, tyle samo - przez pełnomocnika. Opcje: "nigdy nie chodzę na głosowania" i "trudno powiedzieć" wskazało po 1 proc. badanych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.