PARTNER PORTALU
  • BGK

Polacy wezmą udział w wyborach samorządowych? Zobacz pełny raport CBOS

  • KDS    20 marca 2018 - 12:30
Polacy wezmą udział w wyborach samorządowych? Zobacz pełny raport CBOS
Tak wyglądał podział mandatów w wyborach w 2014 r. (fot. licencja CC BY-SA 3.0 , Robert Wielgórski)

CBOS opublikował pełny raport z badania "Wybory samorządowe – znaczenie, gotowość uczestnictwa oraz zainteresowanie decyzjami władz różnych szczebli". Oto najważniejsze konkluzje.
  • CBOS w swoim badaniu zapytał m.in. o znaczenie, jakie wyborcy przypisują wyborom samorządowym w porównaniu z innymi wyborami powszechnymi, a także o gotowość wzięcia udziału w głosowaniu na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych.
  • Wyniki badania pokazują, że nadchodzące wydarzenia mają dla nas największe znaczenie. Taki trend utrzymuje się od dekady. 
  • Swój udział w wyborach jako pewny określiło 79 proc. badanych, 12 proc. jeszcze nie wiedziało, czy będzie w nich uczestniczyć.

Z raportu CBOS (publikujemy go w dziale Multimedia) dowiemy się, że w badaniach opinii publicznej widać systematyczny wzrost znaczenia wyborów władz samorządowych w porównaniu z wyborami władz ogólnokrajowych. - Można to uznać za przejaw większego dowartościowania polityki samorządowej w odczuciu obywateli - czytamy w podsumowaniu raportu. Jak to wygląda w liczbach?

Wybory samorządowe - najważniejsze 

Ankieterzy CBOS pytając o znaczenie wyborów posługiwali się 10-punktową skalą. Wybory samorządowe uzyskały średnio 7,63 punktów, czyli najwięcej. Z kolei wybory prezydenckie otrzymały wynik średnio 7,24 punktów, parlamentarne - 7,20 punktów. Najmniejsze znaczenie mają dla Polaków wybory do Parlamentu Europejskiego - średnio 6,12 punktów. 

Ponadto prawie połowa badanych (47 proc.) określiła wybory samorządowe jako bardzo ważne (przypisując im najwyższe oceny na skali), po dwie piąte uznało za bardzo ważne wybory parlamentarne (41 proc.) oraz wybory prezydenckie (40 proc.), a jedna czwarta (25 proc.) przypisuje bardzo duże znaczenie wyborom do PE. 

Czytaj więcej: Kto może zostać prezydentem, a nie może radnym

Wyniki najnowszej ankiety pokazują, że od dekady wybory samorządowe są oceniane przez opinię publiczną jako najważniejsze.

- W porównaniu z pomiarem z października 2014 roku wyraźnie wzrosły średnie oceny rangi wszystkich wyborów, a także odsetki badanych uznających wybory za bardzo ważne. W dłuższej perspektywie widać jednak wyraźne przewartościowanie, jakie dokonało się w opinii publicznej - podkreślają autorzy raportu. Przypominają, że jesienią 1998 roku, tuż przed wejściem w życie reformy samorządowej rządu Jerzego Buzka, postrzegane znaczenie wyborów samorządowych było niższe niż parlamentarnych i prezydenckich. MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • andrzej bienik, 2018-03-20 17:26:58

    Nie można wyprzedzać faktów .Jeszcze za wcześniej mówić o wynikach.To forma z przed lat.wiosnom liczono plony danego roku .A zbiory były rozczarowaniem .Po woli sukcesywni do celu. Nie chwalmy sami siebie .