PARTNER PORTALU
  • BGK

Polacy wyszli na ulice. Protesty przeciwko reformie sądownictwa w całym kraju

  • PAP/JS    18 lipca 2017 - 21:43
Polacy wyszli na ulice. Protesty przeciwko reformie sądownictwa w całym kraju
Plac Wolności w Poznaniu (fot. Stanisław Garstecki/twitter)

Między innymi w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Białymstoku, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie, Częstochowie, Koszalinie czy Szczecinie odbywają się protesty przeciwko planowanej przez Prawo i Sprawiedliwość reformie sądownictwa.
W Warszawie protestujący zebrali się przed Pałacem Prezydenckim.  Zgromadzeni apelują do prezydenta o zawetowanie ustaw w sprawie sądów powszechnych i KRS.

Wiele osób przeszło przeszło przed Pałac Prezydencki sprzed Sejmu, gdzie protestowało wcześniej. Przynieśli ze sobą zapalone świece. Część trzymała w rękach flagi biało-czerwone i unijne. Protestujący nieśli transparenty: "Jeden prezes, jedna partia, jedna wiara. Był stalinizm, teraz kaczyzm", "Tu są granice przyzwoitości". Skandowali: "wolne sądy, wolni ludzie", "chcemy weta".

"Jesteśmy dzisiaj tutaj ze względu na to, że nasze prawa mogą zostać zagrożone już niedługo. Dwie ustawy znajdują się na biurku prezydenta: o sądach powszechnych i KRS. Trzecia ustawa jest w tym momencie procedowana w Sejmie (chodzi o projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego - red) i jest próba odbycia drugiego czytania w nocy" - mówiła jedna z organizatorek protestu, Weronika Paszewska z Akcja Demokracja.

Podobne protesty, polegające na zapaleniu świateł przed sądami odbywają się w innych miastach Polski.

Sejm nie zgodził się we wtorek (18 lipca) na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o SN i zdecydował o przejściu do II czytania bez odsyłania go do prac w komisji. II czytanie ma się rozpocząć jeszcze wieczorem, po bloku głosowań.

Sejm odrzucił też wniosek opozycji o imienne głosowanie nad wnioskami o odrzucenie projektu i wnioskiem o przejście do drugiego czytania. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

  • Swobody obywatelskie, 2017-07-19 10:52:48

    Czy aby Akcja Demokracja to nie przybudówka organizacyjna komunizujących partii w Europie? Czy propagowanie eurokominizmu nie jest w Polsce karalne? Przymiotniki demokratyczna czy ludowa to my już znamy z historii - taka zabawa skończyła się setami milionów ofiar "nowoczczesnych" ideologii....  rozwiń
  • ..., 2017-07-19 10:28:05

    Do analityk polityczny: LIKE!
  • analityk polityczny, 2017-07-19 10:16:13

    Obecnie postmarksiści wywołą chaos, którym chcą zarządzać w ramach teorii krytycznej. Techniką tolerancji represywnej, opracowaną przez czołowych eurokomunistów XX wieku na potrzeby niszczenia tradycyjnych społeczeństw, próbują wywrzeć na społeczeństwie presję, że zdegenerowana mniejszość ma prawo n...arzucenia racjonalnej większości swoich marksitowskich oddziaływań. Jednak zdrowo rozsądkowe społeczeństwo po wakacjach wykopie pokemonsko nowoczesnych marksistów z pola widzenia. Świadomośc posożytniczej roli dewiatorów jest już w społeczeństwie powszechna a za taką propagandę chaosu jak wyżej będa stosowne sankcje jako próby przewrotu siłowego.  rozwiń