PARTNER PORTALU
  • BGK

Połączenie Lotosu i Orlenu: Radni sejmiku apelują do rządu

  • aw    30 października 2017 - 14:46
Połączenie Lotosu i Orlenu: Radni sejmiku apelują do rządu
Sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego (Fot.ilustracyjne: Sławomir Lewandowski/pomorskie.eu)

Radni województwa pomorskiego przyjęli uchwałę wzywającą rząd do jednoznacznego określenia zamierzeń w sprawie planowanego połączenia spółek paliwowych.
• Apel ws. ewentualnej fuzji Lotosu z Orlenem poparło 29 radnych ze wszystkich klubów. Nikt się nie wstrzymał od głosu, ani nie zagłosował przeciwko.

• Prezentując treść uchwały Jacek Bendykowski, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że rządowy dwugłos w sprawie Lotosu budzi niepokój.

• Podobne obawy mają włodarze Gdańska i Płocka.

- Z pomorskiego punktu widzenia, ten paliwowy koncern to gospodarczy fundament. Ta uchwała, to wyraz naszego sprzeciwu wobec połączenia spółek paliwowych. Oczekujemy od rządu przedstawienia wyjaśnień odnośnie przyszłości Lotosu - dodał Bendykowski.

Przypomnijmy, fuzja Lotosu z Orlenem budzi obawy w Gdańsku i Płocku. - Koncepcja połączenia Orlenu z Lotosem to dla miasta fatalny pomysł, jeśli doszłoby przy tej okazji do zmiany siedziby PKN – mówił w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. Dodał, że takie działanie byłoby jednoznaczne z odebraniem Płockowi jego udziału w podatku dochodowym koncernu i jednocześnie pozostawieniem w mieście zakładu produkcyjnego z kominami.

Wiceminister chce wyprowadzić Lotos z Pomorza

Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa, kilka dni temu podczas spotkania z pomorskimi przedsiębiorcami, stwierdził że połączenie dwóch koncernów paliwowych jest nieuniknione. Połączenie ma być podyktowane kwestiami ekonomicznymi. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra w Gdańsku pozostałby jedynie zakład produkcyjny. Siedziba nowego koncernu miała by zostać wyprowadzona z Pomorza.

Od pomysłów zmian w strukturze polskiego rynku paliw zdystansował się minister energii Krzysztof Tchórzewski. Stwierdził on, że pewne analizy były dawniej prowadzone, ale obecnie nie są planowane żadne prace związane z połączeniem koncernów.

Treść stanowiska Sejmiku Województwa Pomorskiego:

"Sejmik Województwa Pomorskiego wyraża zaniepokojenie w związku z pojawiającymi się informacjami w sprawie planów połączenia spółek należących do Grupy Kapitałowej Lotos oraz Grupy Kapitałowej Orlen i apeluje o wstrzymanie wszelkich prac zmierzających w tym kierunku.

Sejmik Województwa Pomorskiego podkreśla, że Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), przyjęta przez Radę Ministrów w dniu 14 lutego 2017 r., nie przewiduje konieczności konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce, co utwierdzało nas w przekonaniu, że krajowy sektor naftowy nie wymaga strategicznych interwencji.

Ewentualna konsolidacja Grupy Lotos oraz Grupy Orlen może spowodować sytuację, w której inwestorzy oraz akcjonariusze mniejszościowi tych spółek będą postrzegać polski rynek kapitałowy jako ryzykowny, podlegający dużym wpływom polityki państwa a nie rynkowym uwarunkowaniom.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.