PARTNER PORTALU
  • BGK

Polityka senioralna powinna być w centrum uwagi rządu

  • PAP/JL    2 marca 2016 - 08:50
Polityka senioralna powinna być w centrum uwagi rządu
Posłowie Nowoczesnej uważają, że polityka senioralna powinna być w centrum uwagi każdego polskiego rządu. Fot. Pixabay.com

Polityka senioralna powinna być w centrum uwagi każdego polskiego rządu, tymczasem obecny rząd o niej zapomniał – uważają posłowie klubu Nowoczesna.
Posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska poinformowała 1 marca, że konsultacje prowadzone przez jej klub są „niezbędne, aby określić potrzeby seniorów”. Według niej podczas rozmów z ekspertami udało się określić kilka rzeczy mających istotny wpływ na funkcjonowanie seniorów w życiu społecznym.

Czytaj też: Polscy seniorzy generalnie zadowoleni z życia

– Powinniśmy poznać zakres oczekiwań, jakie seniorzy mają wobec państwa i postarać się tak dostosować regulacje, aby one sprzyjały rozwojowi seniora i aby żyło się im na emeryturze godnie – uważa Joanna Augustynowska.

Według niej rząd zapowiada reformę systemu emerytalnego, ale nie interesując się tym, w jaki sposób osoby tuż przed emeryturą będą wypychane z rynku pracy. Zwraca jednocześnie uwagę, że ta kwestia będzie powodowała istotne dysproporcje w emeryturach kobiet i mężczyzn.

Nowoczesna prowadzi konsultacje w sprawie polityki senioralnej, gdyż jej członkowie uważają, że ta kwestia jest jedną z fundamentalnych, a w ostatnich 25 latach seniorom poświęcane było bardzo mało uwagi.

Od stycznia weszła w życie ustawa senioralna, która obliguje rząd do tego, by zbierał informacje i prowadził określone działania dotyczące polityki senioralnej. Niestety w tegorocznym budżecie nie zostały zapisane pieniądze na ten cel, co oznacza, że prawdopodobnie nie będziemy mieć w tym roku większych analiz, rozeznania co do tego, jak tę politykę senioralną należy prowadzić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Mreyman, 2016-03-05 15:09:08

    Niższe podatki dla pracowników i pracodawców. Wyższe pensje. Seniorzy sobie poradzą. Kolejne programy, które generują koszty i bicie piany.