PARTNER PORTALU
  • BGK

Polityka senioralna w miastach przybiera na sile. Gdynia przykładem

  • KDS    8 marca 2018 - 17:20
Polityka senioralna w miastach przybiera na sile. Gdynia przykładem
Na rzecz seniorów prężnie działają Uniwersytet Trzeciego Wieku (fot. gdynia.pl)

Samorządy wiele już zrobiły na rzecz osób starszych, ale potrzeby nadal są ogromne – komentuje posłanka Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca sejmowej komisji polityki senioralnej.
Małgorzata Zwiercan wskazuje, że w Polsce społeczeństwo obywatelskie seniorów funkcjonuje i ma się dość dobrze.

– Jednak cały czas się rozwija. Dla aktywnych seniorów, których jest coraz więcej, to bardzo ważny element, bo badania wskazują, że ci, którzy uczestniczą w życiu społecznym, wychodzą z domu, są zdrowsi i w tym lepszym zdrowiu dożywają do tej prawdziwej starości – podkreśla posłanka.

Czytaj też: Przestrzeń miejska dla seniorów, ale czy tylko?

Wymienia tu nie tylko Uniwersytety Trzeciego Wieku, ale też różnego rodzaju stowarzyszenia czy fundacje, które w zadaniach statutowych mają zapisaną aktywizację osób starszych.

Dużą rolę w aktywizowaniu seniorów – w jej opinii – odgrywają również gminne rady seniorów czy koła gospodyń wiejskich. - To w nich wykorzystywany jest ogromny potencjał osób starszych, ich wiedza oraz doświadczenie.

Przewodnicząca sejmowej komisji polityki senioralnej podkreśla również ogromną rolę wolontariatu.

– Apeluję do osób starszych, które są aktywne, by wychodząc z domu zabrały ze sobą koleżankę i pokazały, że nadal można żyć na pełnych obrotach - komentuje Małgorzata Zwiercan.

Jako przykład samorządu, którego działania na rzecz seniorów są warte naśladowania, podaje Gdynię – swoje rodzinne miasto.

– Gdynia już dawno zauważyła seniorów. Od 14 lat prowadzi politykę społeczną wobec osób starszych. Co ważne, oferowane przez miasto programy zmieniają się w zależności od potrzeb. Tak jak w całej Polsce, także w Gdyni przybywa seniorów. Miasto stara się dopasować oferowaną pomoc, czy zwiększa nakłady na jej udzielnie – zauważa posłanka.

Artykuł powstał podczas debaty „Dlaczego system nie nadąża za demografią”, która odbyła się podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.