PARTNER PORTALU
  • BGK

Polityka społeczna i rodzinna. Co nowego w 2018 roku?

  • KDS    28 grudnia 2017 - 10:18
Polityka społeczna i rodzinna. Co nowego w 2018 roku?

Więcej pieniędzy na program "Maluch +", nowe rozwiązania w  programie "Za życiem" czy "Senior+". Między innymi takie zmiany wejdą w życie w 2018 w polityce rodzinnej i społecznej.
• Jakie zmiany czekają politykę społeczną i rodzinną w 2018 roku?

• To m.in. rozwój miejsc opieki nad najmłodszymi, dodatkowe pieniądze na wspieranie aktywności i pomoc dla  seniorów.

• M.in. w ramach programu "Senior+" zaplanowano utworzenie 310 nowych placówek opieki dla osób starszych. 

****

 

Sporo zmian Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza do programu "Maluch+". O 300 mln zł zwiększy się pula pieniędzy na dofinansowanie programu. Do podziału będzie 450 mln zł. Dodatkowo do edycji na 2018 rok wprowadzony został moduł dla gmin, w których nie funkcjonują instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Dostaną one gwarancję otrzymania środków w kwocie zgłoszonego zapotrzebowania, do 80 proc. projektu.

Resort przygotował też nowości w zakładaniu i prowadzeniu placówki, w której opieka nad dzieckiem będzie sprawowana. - Zmiany mają na celu nie tylko zwiększyć liczbę miejsc dla maluchów, ale przede wszystkich zapewnić im jak największe bezpieczeństwo - wyjaśniają w resorcie.

Czytaj więcej: Świętokrzyskie: 1,7 mln zł na gabinety medycyny szkolnej

To m.in. wprowadzenie przepisów regulujących zasady wyżywienia w żłobku, wprowadzenie wymogu odbycia przez opiekunów co dwa lata szkolenia z pierwszej pomocy. Kandydaci na opiekunów, dyrektorów żłobka, a także kierujących pracą klubu dziecięcego czy pielęgniarki będą sprawdzeni pod kątem tego, czy nie figurują w bazie danych rejestru publicznego sprawców przestępstw na tle seksualnym.

- Nowe przepisy przewidują również większy udział rodziców w podejmowaniu decyzji związanych z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego, a także zapewnienie im prawa dokonywania kontroli warunków pobytu maluchów w tych placówkach - precyzują urzędnicy. 

Wielodzietne rodziny, które korzystają z Karty Dużej Rodziny, będą mogły skorzystać z nowego rozwiązania wprowadzonego do programu. Dzięki specjalnej aplikacji na smartfony z funkcją geolokalizacji szybko wyszukają sklepy czy instytucje, w których otrzymają zniżki. 

Czytaj więcej: Kraków ma do rozdania 5 tys. masek antysmogowych

W 2018 r. zmiany czeka również program „Za życiem”. Na jego realizację resort rodziny zaplanował ponad 624 mln zł. Nowością będzie m.in. organizacja zajęć klubowych przez warsztaty terapii zajęciowej dla osób opuszczających warsztaty terapii zajęciowej, możliwość skorzystania przez rodziców niepełnosprawnych dzieci z elastycznych form zatrudnienia, w tym z ruchomych godzin pracy (także pracy przerywanej) i telepracy (praca w domu) na wniosek wiążący pracodawcę (co do zasady nie będzie mógł odmówić takiej formy zatrudnienia), wydłużona zostanie - z 14 do 30 dni -prawo do zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Do samorządów trafią też dodatkowe pieniądze w ramach programu "Senior+". W 2018 roku to 80 mln zł. Pieniądze pomogą w utworzeniu 310 nowych placówek „Senior+” oraz dofinansowaniu już istniejący miejsc. Pełną parą wystartuje program „Opieka 75+”, kory za cel ma poprawienie  dostępności do usług dla osób samotnych w wieku 75 lat i więcej w gminach do 20 tys. mieszkańców, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.