PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska po burzach: Szef MSWiA odbierze meldunki o aktualnej sytuacji po nawałnicach

  • PAP/KDS    15 sierpnia 2017 - 07:24
Polska po burzach: Szef MSWiA odbierze meldunki o aktualnej sytuacji po nawałnicach
Strażacy cały czas pracują i na bieżąco usuwają skutki nawałnic - mówi rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak (fot. mswia.gov.pl)

We wtorek (15.08) szef MSWiA Mariusz Błaszczak odbierze meldunki dotyczące aktualnej sytuacji w województwach dotkniętych nawałnicami.
W weekend strażacy interweniowali ponad 15 tys. razy. Dodatkowo w poniedziałek do godziny 20. w Polsce odnotowano około 700 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz i silnego wiatru. Najtrudniejsza sytuacja była w województwie kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim.

Od piątku przez trzy dni pracowało prawie 54 tys. strażaków PSP i OSP. "Strażacy cały czas pracują i na bieżąco usuwają skutki nawałnic. Aktywnie działamy, pomagamy poszkodowanym i zabezpieczamy miejsca najbardziej dotknięte przez burze i wichury" - powiedział rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

"W wielu miejscach pracują agregaty, które zasilają m.in. stacje uzdatniania wody i miejsca, gdzie wymagane jest zasilanie z uwagi na konieczność produkcji" - podkreślił rzecznik PSP.

W wyniku nawałnic zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. Silny wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 3 tys. domów, w tym ponad 2 tys. mieszkalnych.

W poniedziałek MSWiA poinformowało, że minister Błaszczak podjął decyzję o przyznaniu pieniędzy rodzinom poszkodowanych w nawałnicach. Łączna kwota, która będzie wypłacona to prawie 31 mln zł. Środki trafią do ponad 6 tys. rodzin.

Osoby poszkodowane w wyniku wichur i nawałnic mogą zgłaszać się po zasiłek do 6 tys. zł, który nie będzie rozliczany. Poszczególne samorządy zbierają takie informacje z terenu, przekazują je wojewodom, a ci następnie zgłaszają to do MSWiA.

Dodatkowo jest możliwość otrzymania pomocy w wysokości do 20 tys. na remonty domów. Pieniądze te są rozliczane na podstawie faktur i oświadczeń, ale bez opinii rzeczoznawcy. Taka opinia jest wymagana, gdy poszkodowani ubiegają się o wyższą pomoc na remont domu - w wysokości do 100 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.