PARTNER PORTALU
  • BGK

Polsko-Ukraińska Akademia Miast: Polskie samorządy wzorem dla ukraińskich sąsiadów

  • AW    13 września 2017 - 14:44
Polsko-Ukraińska Akademia Miast: Polskie samorządy wzorem dla ukraińskich sąsiadów
Polsko- Ukraińska Akademia Miast stanowi centrum kompetencji i będzie służyła wymianie doświadczeń związanych z polską samorządnością lokalną i procesem ukraińskiej decentralizacji (fot.pixabay)

21 września zostanie podpisane memorandum ws. Polsko-Ukraińskiej Akademii Miast. Będzie to platforma przekazywania sprawdzonych doświadczeń polskich samorządów na rzecz decentralizacji na Ukrainie.
Podpisanie memorandum odbędzie się podczas konferencji Baltic Business Forum w Świnoujściu z udziałem pierwszego zastępcy Ministra Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Usług Komunalnych Viaczeslava Nehody.

Specjalnie na tę okazję przybędą merowie miast z Ukrainy i prezydenci współpracujących z nimi miast Polskich, a także eksperci samorządowi.

Swoja obecność zapowiedzieli m.in.: Janusz Żmurkiewicz - prezydent Świnoujścia (współorganizator), Robert Biedroń – prezydent Słupska, Krzysztof Żuk – prezydent Lublina, Michał Zaleski - prezydent Torunia, Tadeusz Ferenc - prezydent Rzeszowa, Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, Beata Klimek - prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Tadeusz Krzakowski – prezydent Legnicy, Jacek Terebus - wiceprezydent Płocka oraz delegacje Radomia, Tarnopola, Krakowa, Lwowa, Kijowa, Łucka i Chmielnieckiego.

Rewolucja Godności 2013-2014 roku uwolniła na Ukrainie zasoby aktywności społecznej i dała impuls do zmian. W 2014 roku rozpoczęto szeroko zakrojoną reformę samorządu terytorialnego, delegując do samorządów znaczne kompetencje i środki, wcześniej rozdzielane centralnie.

Polsko- Ukraińska Akademia Miast stanowi centrum kompetencji i będzie służyła wymianie doświadczeń związanych z polską samorządnością lokalną i procesem ukraińskiej decentralizacji. Nie wszystkie polskie doświadczenia można przenieść do ukraińskich miast. Jednak wiele z nich – zwłaszcza w dziedzinie IT, modeli zarządzania miastami , zastosowania innowacyjnych rozwiązań technicznych w gospodarce miejskiej, dostawy mediów komunalnych , wdrażania rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, efektywności energetycznej, gospodarki w obiegu zamkniętym- może być sprawdzonym już przykładem dla organów władzy lokalnej na Ukrainie.

Już teraz polskie miasta wspierają Ukraińców i dzielą się doświadczeniami w rozwijaniu samorządności. W ubiegłym tygodniu goście z Ukrainy odwiedzali Gdańska, Lublin, Warszawę, Sopot i Bydgoszcz w ramach trzeciej edycji programu „Szkoła Merów”. To program edukacyjny dla samorządowców miast ukraińskich, którzy przyjeżdżają do polskich miast po przykłady dobrych praktyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.