PARTNER PORTALU
 • BGK

Pomnik smoleński, Hanna Gronkiewicz-Waltz: Miejsce powstania pomnika to decyzja Rady Miasta

 • PAP/AT    21 lutego 2018 - 09:23
Pomnik smoleński, Hanna Gronkiewicz-Waltz: Miejsce powstania pomnika to decyzja Rady Miasta
Według Gronkiewicz-Waltz sąd powinien zablokować budowę pomnika smoleńskiego (Hanna Gronkiewicz-Waltz, fot.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz)

Rada Warszawy jest jedynym organem, który może decydować, gdzie postawić pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej - uważa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
 • Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.
 • Według Gronkiewicz-Waltz sąd powinien zablokować budowę pomnika.
 • Zgodnie z obowiązującymi przepisami to Rada Warszawy jest jedynym organem, który może decydować o miejscu pomnika - zaznaczyła.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie, a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

Prezydent stolicy była pytana w środę radiu TOK FM, czy sąd może zablokować budowę pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. "Wszystko zależy od sądu, od jego niezależności, niezawisłości. My nie jesteśmy potraktowani jako strona. Złożyliśmy wniosek do Sądu Administracyjnego i będziemy czekali na werdykt" - odparła.

Według Gronkiewicz-Waltz sąd powinien zablokować budowę pomnika. "Dlatego, że narusza przepisy prawa" - zaznaczyła prezydent. Jej zdaniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami i konstytucją, Rada Warszawy jest jedynym organem, który może określać, gdzie postawić pomnik i jak nazywać ulicę.

Czytaj też: Sellin: Gwarantuję, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie

31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego. To wynik ubiegłorocznej decyzji ministra infrastruktury na wniosek wojewody. W lutym społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na pl. Piłsudskiego w Warszawie i że rozpoczynają się prace nad nim. Nie zgodziła się na to Rada Warszawy.

W niedzielę wiceprezydent stolicy Michał Olszewski poinformował o odwołaniu władz Warszawy do ministra infrastruktury w tej sprawie.

Czytaj też: Kaczyński: 10 kwietnia staną pomniki ofiar katastrofy i Lecha Kaczyńskiego

W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad pl. Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody.

31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego - protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy. Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (7)

 • kaczor donald osobiście, 2018-02-24 16:02:03

  Do antonantczak: mówiąc krótko; Pomniki muszą stanąć, większość decyduje, to jest jasne jak słońce, większość Polaków. Dwa pomniki staną...
 • Pisiolek, 2018-02-22 14:06:43

  Pan wojewoda i tak poleci ze stanowiska. Jak to jest, że jeszcze na Krakowskim przedmiesciu, nie postawił prezesowi złotego wychodka, zeby miał gdzie zajść w czasie miąsiąsznicy.
 • EuPi, 2018-02-22 14:02:50

  Do antoniantczak: Na jaką komisję? Paru miernych dyletantów ma przesłuchiwać dlatego, ze prezes kazał? Dlaczego jak prezes nie stawił sie na przesłuchanie to go nie ukarano. Jakim prawem bez trybu wchodzi na mównicę? Ponoc jeszcze nie ma dyktatury, a ja myśle, że poczatek już jest!